25.11.2014 Tampereen Pyrintö hävisi Baltian liigassa vasta viimeisillä sekunneilla ratkenneen pelin latvialaiselle Jurmala/Fenikssille 70-69 (32-34). Tasainen ottelu kääntyi vasta 10 sekuntia ennen loppua kotijoukkueelle, kun Martins Laksa viimeisteli loppunumerot hyppyheitollaan. Pyrintö kohtaa heti huomenna Riikassa Baronsin.

Damon Williams ja Pyrintö kohtaavat huomenna Riikassa Baronsin. Kuva: Kai Kilappa.
Ottelun sävelet olivat jo alkuminuuteista selvät: kummatkin joukkueet pelasivat kovalla intensiteetillä, mutta kumpikaan joukkue ei kyennyt kasaamaan tarvittavaa eroa. Ottelussa nähtiinkin 7 tasatilannetta ja 15 johtoaseman vaihtoa.
Ottelu etenkin tasaisesti ihan viimeiselle minuutille asti, kun Will Harris (20/8) vei Pyrinnön kahden pisteen johtoon. Laksa (10/3) kuitenkin kuittasi aikalisän jälkeen kolmosella johdon latvialaisille.
Damon Williams (13/10/6 syöttöä) näytti jo vievän Pyrinnön voittoon asti taiteilemalla kaksi pistettä tilanteeseen 68-69, kun peliaikaa oli jäljellä 32 sekuntia, mutta jälleen Laksa viimeisteli loppunumerot hyppyheitollaan. Pyrinnön voittoheitto viimeisellä sekunnilla ei löytänyt tietänsä sukan pohjalle.
- Nyt meitä koetellaan vahvasti. Tänään meillä oli lähes koko pelin ajan hyvä ilme. Parannusta edellisistä peleistä oli reilusti. Pystyimme ensihetkestä alkaen vastaamaan Jurmalan energiaan ja intensiteettiin. Vaikka heittomme kolisivat raudoista, emme painaneet päätä maahan, vaan saimme jatkuvasti toisia mahdollisuuksia hyökkäyslevypalloista, Pyrintö-luotsi Pieti Poikola kommentoi.
- Ainoa, joka tästä matsista jäi puuttumaan oli voitto, mitä olisimme kipeästi kaivanneet. Mutta tämä on urheilua. Huomenna tosissaan mitataan joukkueemme henkistä kanttia ja myös fysiikkaa, kun kohtaamme vahvan kotijoukkueen Riikassa.
Williamsin ja Harriksen lisäksi Pyrinnöltä kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsi Topias Palmi (10/2).
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.