Pyrintö hassutti Kalevia Baltian liigan avausottelussaan

13.10.2013 20:30 Tampereen Pyrintö ylsi ylivoimaiseen voittoon seurahistoriansa ensimmäisessä Baltian liigan ottelussa nujertamalla sunnuntaina Pyynikillä perinteikkään Tallinnan Kalevin 75–54 (32–22). Kelvin Lewis ja Topias Palmi kairasivat Pyrinnölle kahteen pekkaan 11 onnistunutta kolmosta ja Antti Nikkilä reuhtoi 16 levypalloa.

Ei asiaa Ison Antin keittiöön - Zeus Nikkilä kauhoi Baltian liigan avauksessa 16 levypalloa.

Topias Palmi onnistui Kalevia vastaan kaaren takaa neljästi. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Vahvana ennakkosuosikkina peliin lähtenyt Pyrintö ei löysäillyt, vaan imi puolustuksellaan ilmat pois tallinnalaisvieraansa hyökkäyksestä jo varhain. Kalev pysyi muodollisesti ”Punakoneen” kyydissä neljä minuuttia tilanteeseen 7-5, jonka jälkeen Pyrintö vei tehokkaalla vastahyökkäyspelillään jakson lopun 12-2.

 

Kalev onnistui hidastamaan Pyrinnön menoa paikkapuolustukseen siirryttyään toisella kymmenminuuttisella, mutta kotijoukkue ei menettänyt turvaväliään missään vaiheessa. Kun vielä Kelvin Lewis avasi kolmannen jakson perättäisillä kolmosillaan, oli Kalev lyöty.

 

– Emme olleet ehkä henkisesti tänään parhaimmillamme ja vastustajan makaava paikka teki pelistämme hieman erilaista. Ottelun teemanamme oli puolustaa hyvin eikä murehtia turhaan hyökkäystä. Puolustus toimi tänään hyvin ja se toi meille voiton, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola arvioi suoritusta.

 

Kelvin Lewis (21/3) ja Topias Palmi (16/1) olivat Pyrinnön kiistattomat ykköstykit. Ilmiömäisestä esityksestä vastasi 210-senttinen Kangasalan Zeus Antti Nikkilä, joka raatoi kouriinsa 16 levypalloa.

 

– Laaja rotaatiomme mahdollistaa, että jokainen voi kentällä ollessaan antaa kaikkensa. Tänään meiltä onnistuivat erityisesti Topias ja Kelvin, Poikola kiitteli.

 

Muutama vuosi sitten Pussihukissa Divaria pelannut Kaido Saks (13/8) kirjautti tallinnalaisjoukkueet parhaat teholukemat.

 

Pyrintö pelaa Baltian liigaa seuraavan kerran 3. marraskuuta. Tamperelaisten vieraaksi Pyynikille saapuu tuolloin latvialainen Jekabpils.

 

Tampereen Pyrintö – Kalev Tallinn 75–54 (19-7, 32–22, 56–41)

Pyrintö: Kelvin Lewis 21/3, Topias Palmi 16/1, Antero Lehto 12/1/3 riistoa, Benjamin Raymond 8/6/5 syöttöä, Antti Nikkilä 2/16.
Kalev:
Ilimar Pilk 14/3, Kaido Saks 13/8, Reimo Tamm 13/7.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 20:50 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

27.12.2025 16:07 Valmentajat

Koutsi, sinä voit synnyttää koriskipinän!

Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 20:37 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 51

Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.

22.12.2025 12:45 Susijengi

Koriksen EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa

Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

Näytä lisää vastaavia