19.2.2011 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö katkaisi Kauhajoen Karhun kuuden pelin mittaisen kotivoittojen sarjan hakemalla lauantaina Kauhajoelta jatkoaikavoiton 112-107 (91-91, 46-46) -tuloksella.
Antwine Williamsin Pyrintö haki jatkoaikavoiton Kauhajoelta.
Nigel Mooren Korihait katkaisi Hongan viiden ottelun voittoputken.
Juho Nenosen kolmonen kaatoi ToPon Joensuussa.
Nicchaeus Doaks keräsi tupla-tuplan (19/18), kun Vilpas nousi tasapisteisiin Lahden kanssa. Kuvat: Francois Perthuis.
Voitto oli Pyrinnölle jo yhdeksäs peräkkäinen vieraskentillä.
Pyrintö nousi tasaisessa pelissä neljännen jakson alussa 11 pisteen johtoon, mutta Karhu kuroi eron kiinni. Vesa Mäkäläisellä oli jakson lopulla mahdollisuus sinetöidä kotivoitto vapaaheitoilla, mutta vain yksi onnistunut vapari siirsi ratkaisun jatkoajalle. Sitä Pyrintö hallitsi Antero Lehdon kolmosten ja Williams-kaksikkonsa ansiosta. Damon Williams teki Pyrinnölle kaikkiaan 26 ja Antwine Williams 24 pistettä.
Walter Baxley oli Karhun tehokkain 26 pisteellä. Jeremiah Wood keräsi pisteen vähemmän.
- Karhu on tulivoimainen joukkue, joka rankaisi puolustusvirheistämme. Niitä tuli etenkin ensimmäisellä puoliskolla, mutta lopulta saimme paikkapuolustuksemme toimimaan. Hyökkäyspelimme oli koko ajan tasapainoista ja pelissä nähtiinkin korkeatasoista hyökkäämistä, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Uudenkaupungin Korihait katkaisi Espoon Hongan viiden pelin mittaisen voittoputken haettuaan vierasvoiton 100-86 (51-49) -tuloksella.
Honka voitti ensimmäisen jakson kymmenellä pisteellä, mutta Korihait nousi edelle toisella jaksolla eikä luopunut enää asemastaan. Suurimmillaan vierasjohto kasvoi päätösjakson alussa jo 23 pisteeseen.
Lawrence Wright ja James Reaves muodostivat 22 pisteen miehinä voittajien tehoparin. Hongasta vastaaviin lukemiin pääsivät John Williamson (25) ja Jamar Wilson (22).
Joensuun Kataja joutui kotipelissään yllättävän tiukoille Torpan Poikien kanssa. Kolmen viikon takainen cup-finaalin uusintakohtaaminen päättyi Katajan 87-85 (54-52) -voittoon.
Kataja pääsi päätösjaksolla kymmenen pisteen johtoon, mutta ToPo nousi johtoon vielä kolme minuuttia ennen loppua. Sen jälkeen pelattiin pitkään pisteittä, kunnes Juho Nenonen nakkasi viime sekunneilla kolmosella Katajan voittokorin.
Nenonen teki kaikkiaan 18 pistettä ja Jared Newson 20.
ToPon tehokkaimpia olivat Timo Heinonen 18:lla ja Elias Kajander 17 pisteellä.
Salon Vilpas nousi sarjataulukossa Namika Lahden kanssa tasapisteisiin, kun Vilpas otti lahtelaisista 79-71 (35-35) -kotivoiton.
Vilpas johti peliä toisen puoliskon ja piti vieraita pitkään noin kymmenen pisteen päässä.
Vilppaan pelinrakentaja Nick Okorie palasi sairaslistalta 24 pisteen teholla. Nicchaeus Doaks keräsi 19 pistettä ja 18 levypalloa.
Kuudennen peräkkäisen tappion kärsineestä Namikasta Anthony Vereen teki 17 ja Ryan Ayers 15 pistettä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.