Pyrintö aloitti voitolla

28.9.2011 21:58 Korisliigan kahden edeltävän kauden mestari Tampereen Pyrintö aloitti uudenkin kauden voitolla, kun se kukisti keskiviikkona kotipelissään Uudenkaupungin Korihait pistein 101–86 (51–45).

Antero Lehto takoi 18 pistettä Pyrinnön voittaessa Korihait. Kuva: Tytti Nuoramo.

Pyrintö näytti juoksevan helposti voittoon, kun se vei ensimmäisen viisiminuuttisen 13-2 ja avausneljänneksen 33–16.

 

Suurimmillaan 20 pisteessä käynyt kotijohto supistui toisen neljänneksen lopussa 49–45-lukemiin etenkin Korihaiden Nigel Mooren kaukoheitoilla. Tuon lähemmäksi ei Korihait päässyt, kun pelin toinen puolisko eteni pääosin kotijoukkueen runsaan kymmenen pisteen johdossa.

 

Pyrinnön tuttuina tehomiehinä häärivät 18 pistettä heittäneet Antwine Williams ja Antero Lehto. Damon Williams heitti pisteen vähemmän.

 

Pyrinnöltä puuttui polvivaivainen Kenneth Lowe. Häntä tuurasi Pyrinnön ykkösdivisioonajoukkueessa ensisijaisesti pelaava Brant Bailey.

 

– Pelimme oli välillä hyvää, mutta välillä se romahti totaalisesti ja Korihait pääsi rankaisemaan. Tavoitteena on lisätä noita hyviä jaksoja, tuumaili Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

 

Korihaista Moore kokosi 23 ja uusi takamies Jerice Crouch 18 pistettä.

 

– Emme olleet alussa valmiita. Roolit ovat uudessa kokoonpanossa vielä vähän hakusessa. Hyvää oli se, että pääsimme sentään peliin mukaan ja lopussakin aika lähelle, totesi Korihaiden valmentaja Tom Westerholm.

 

 (STT)

 

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia