3.11.2013 Tampereen Pyrintö venytti alkusyksyn voittoputkensa kymmenen ottelun mittaan nujertamalla latvialaisen Jekabpilsin kotikentällään Pyynikin Palloiluhallilla 87–80 (37–38) toisessa Baltian liigan ottelussaan. Pyrintö nousi ratkaisevaan 14 pisteen johtoon kolmannella neljänneksellä.
Yannick Anzuluni toi ryminää parketille Pyrinnön peitotessa Jekabpilsin.
Damon Williams velhoili taas 20 pisteen ja 10 levypallon saaliin. Kuvat: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.
Pyrintö onnistui vastaamaan latvialaisten fyysisyyteen ja intensiteettiin erinomaisesti avauspuoliskolla ja johti peliä parhaimmillaan seitsemällä pisteellä, mutta Jekabpils nappasi tahtipuikon taukoa edeltäneellä viisiminuuttisella Pavels Veselovsin näyttäessä tietä.
Kolmannen jakson puolivälissä Pyrinnön organisoitu joukkuepuolustus sai kuitenkin latvialaiset kärsimään hätää. Pyrintö kiskaisi pariminuuttisen 12-0 ja johti ottelua parhaimmillaan 14 pisteellä (68–54).
Jekabpils kärkkyi takaisin tuntumaan pitkin neljättä jaksoa ja käväisi kahteen otteeseen kolmen pisteen päässä. Pyrinnöltä löytyi kuitenkin joka kerta lääke latvialaiskiskaisuihin ja sinetöi pelin Damon Williamsin vakailla hyökkäyspään ratkaisuilla sekä BJ Raymondin ja Yannick Anzulunin vapaaheitoilla.
– Loppua lukuun ottamatta pelasimme kauden parasta peliä. Tänään vastustaja oli todella iso ja fyysinen, korin alle ei ollut helppo mennä. Voitimme ottelun hyvien nopeiden hyökkäysten ansiosta ja tämä oli meille hyvää kokemusta, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola analysoi.
Damon Williams (21/10) oli Pyrinnön herra ja hidalgo ja tamperelaisten Divari A:ta pelaavasta kakkosjoukkueesta tuttu Yannick Anzuluni (14/8) toi rutkasti virtaa peliin. Lisäksi manselaisista kunnostautuivat Korisliigan lokakuun pelaaja Antero Lehto (14/2/3 syöttöä), BJ Raymond (12/8) ja Kelvin Lewis (14/3).
Jekabpilsiltä Rinalds Sirsnins (20/4/6 syöttöä), Pavels Veselovs (17/11) ja Troy Barnies (13/6) aiheuttivat hetkittäin kotijoukkueelle harmaita hiuksia.
Pyrintö kohtaa seuraavassa Baltian liigan ottelussaan 12.11. Norrköping Dolphinsin.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.