28.6.2023 21:45 Pyrintö on solminut kolme jatkosopimusta seuran omien kasvattien kanssa, kun Roni Ahvenjärvi, Arttu Pitkänen ja Kion Williams jatkavat joukkueessa.
Roni Ahvenjärvi pukeutuu ensi kaudella jälleen tuttuun punaiseen peliasuun. Kuva: Ville Vuorinen
Koko kolmikko on käynyt läpi Pyrinnön pelaajapolun ja nousseet sieltä akatemiajoukkueiden kautta osaksi Korisliiga-joukkuetta. He ovat olleet Pyrinnön juniorimenestyksen kulmakiviä. Heidän aikanaan Pyrintö on voittanut sekä U16- ja U19-poikien Suomen mestaruudet.
Kion Williams, 20, on nuoresta iästään huolimatta ollut jo pitkään mukana akatemiassa ja liigajoukkueen harjoitusringissä. Akatemiajoukkueessa Williams tehtaili viime kaudella I divisioona A:ssa keskiarvoikseen 14,2p/5,7lp/5,0s.
Arttu Pitkänen, 20, sai viime kaudella peliaikaa liigassa reilut 8 minuuttia ottelua kohden. I divisioona A:ssa hänen tehot olivat 9,6p/5,5lp/2,0s/ottelu. Pitkänen edustaa parhaillaan Suomea 20-vuotiaiden PM-kisoissa Ruotsissa.
Roni Ahvenjärvi, 21, pääsi viime kaudella jo tutustumaan liigapeleihin. Divari A:ssa Ahvenjärvi oli Pyrinnön akatemiajoukkueen paras pistemies, kun hän tilastoi 15,2 pistettä ottelua kohden.
Pyrintö on myös tehnyt valmennuspuolella uuden sopimuksen, kun nokialaislähtöinen liikuntatieteiden maisteri Erkko Ojala liittyy akatemia- ja liigavalmennukseen mukaan. Ojalalla on pitkä kokemus tyttöjen nuorten maajoukkuevalmennuksesta, joka alkoi jo vuonna 2015. Viimeisen vuoden ajan Erkko on ollut ottamassa oppia Espanjassa toimien Unicaja Malagan naisten joukkueen apuvalmentajana.
"Odotan innolla ja hyvillä fiiliksillä hommien alkamista Pyrinnön miesten ja akatemiapelaajien kanssa. Mukava haaste edessä, kun olen pitkään toiminut naisten ja tyttöjen valmentajana. Nyt pääsee näkemään ja toimimaan suomalaisen liigakoriksen sekä akatemiatoiminnan parissa"
Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Valtteri Leppäsen, Chrysostom ”Chuku” Chukwumanin, Roni Ahvenjärven, Kion Williamsin ja Arttu Pitkäsen kanssa.
Valmennuksesta vastaavat Miikka Sopanen, Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.
Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.
Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).