28.6.2023 21:45 Pyrintö on solminut kolme jatkosopimusta seuran omien kasvattien kanssa, kun Roni Ahvenjärvi, Arttu Pitkänen ja Kion Williams jatkavat joukkueessa.
Roni Ahvenjärvi pukeutuu ensi kaudella jälleen tuttuun punaiseen peliasuun. Kuva: Ville Vuorinen
Koko kolmikko on käynyt läpi Pyrinnön pelaajapolun ja nousseet sieltä akatemiajoukkueiden kautta osaksi Korisliiga-joukkuetta. He ovat olleet Pyrinnön juniorimenestyksen kulmakiviä. Heidän aikanaan Pyrintö on voittanut sekä U16- ja U19-poikien Suomen mestaruudet.
Kion Williams, 20, on nuoresta iästään huolimatta ollut jo pitkään mukana akatemiassa ja liigajoukkueen harjoitusringissä. Akatemiajoukkueessa Williams tehtaili viime kaudella I divisioona A:ssa keskiarvoikseen 14,2p/5,7lp/5,0s.
Arttu Pitkänen, 20, sai viime kaudella peliaikaa liigassa reilut 8 minuuttia ottelua kohden. I divisioona A:ssa hänen tehot olivat 9,6p/5,5lp/2,0s/ottelu. Pitkänen edustaa parhaillaan Suomea 20-vuotiaiden PM-kisoissa Ruotsissa.
Roni Ahvenjärvi, 21, pääsi viime kaudella jo tutustumaan liigapeleihin. Divari A:ssa Ahvenjärvi oli Pyrinnön akatemiajoukkueen paras pistemies, kun hän tilastoi 15,2 pistettä ottelua kohden.
Pyrintö on myös tehnyt valmennuspuolella uuden sopimuksen, kun nokialaislähtöinen liikuntatieteiden maisteri Erkko Ojala liittyy akatemia- ja liigavalmennukseen mukaan. Ojalalla on pitkä kokemus tyttöjen nuorten maajoukkuevalmennuksesta, joka alkoi jo vuonna 2015. Viimeisen vuoden ajan Erkko on ollut ottamassa oppia Espanjassa toimien Unicaja Malagan naisten joukkueen apuvalmentajana.
"Odotan innolla ja hyvillä fiiliksillä hommien alkamista Pyrinnön miesten ja akatemiapelaajien kanssa. Mukava haaste edessä, kun olen pitkään toiminut naisten ja tyttöjen valmentajana. Nyt pääsee näkemään ja toimimaan suomalaisen liigakoriksen sekä akatemiatoiminnan parissa"
Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Valtteri Leppäsen, Chrysostom ”Chuku” Chukwumanin, Roni Ahvenjärven, Kion Williamsin ja Arttu Pitkäsen kanssa.
Valmennuksesta vastaavat Miikka Sopanen, Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.