Pyrinnön EuroChallenge-paikka jäi viiden pisteen päähän

11.10.2011 Tampereen Pyrinnön unelma paikasta eurokentillä suli myöhään tiistai-iltana. Hallitseva Unkarin mestari KK Szolnok Olaj kukisti Euroopan seurajoukkueiden kolmoskilpailu EuroChallengen toisessa karsintaottelussa tamperelaiset kotonaan pistein 69–57 (32–28) ja eteni jatkoon. EuroChallenge-paikka jäi Pyrinnöltä viiden pisteen päähän.

Kenneth Lowen 11 pistettä ei riittänyt Pyrinnön EuroChallenge-paikan varmistamiseksi.

Antwine Williams elätteli Pyrinnön voittotoiveita lopussa.

Szolnokin pelinrakentaja Obie Trotter oli tiistaina merkitty mies. Kuvat: Ville Vuorinen.

Pyrintö voitti karsintojen viikko sitten pelatun karsintojen avausottelun Tampereella kahdeksalla pisteellä, joten paikka EuroChallengen runkosarjassa olisi irronnut Pyrinnön mukaan jopa seitsemän pisteen tappiolla.

 

Hallitseva Unkarin mestari oli kuitenkin tilanteen tasalla ja hallitsi toisen karsintaottelun jälkipuoliskoa tiiviillä joukkuepuolustuksellaan. Pyrintö käväisi 15 sekuntia ennen loppua vielä yhdeksän pisteen päässä, mutta Szolnok tyylitteli 12 pisteen voiton vapaaheittoviivalta.

 

– Peli oli juuri sellainen kuin odotimme. Kun kokonaistilanne oli tasan, vastustaja oli paremmalla itseluottamuksella liikkeellä ja pisti kovat heitot koriin. Meille tarjoutui samanlaiset heittopaikat kuin kotijoukkueelle, mutta meillä ei kuitenkaan ollut joukkueena riittävää kokemusta näistä otteluista ja olosuhteista, harmitteli Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

Karsintojen avausottelussa Pyrintö johti Szolnokia kotikentällään parhaimmillaan 19 pisteellä neljä minuuttia ennen loppua. Szolnok vei kuitenkin loppuminuutit 11-0 kuroen piste-eron kahdeksaan toiseen karsintaotteluun lähtiessä.

 

– Jälkikäteen on aina helppo jossitella, mutta on pakko todeta, että päästimme kotona suuren johdon liian helposti käsistämme. Toivottavasti tästä on meille ja muille suomalaisjoukkueille oppia, kun pelaamme vastaisuudessa tällaisia karsintoja, linjasi Poikola tuntojaan karsintojen avausottelun viimeisten minuuttien ja toisen karsintaottelun suhteesta.

 

Szolnok eteni EuroChallengen runkosarjaan yhteistuloksella 138–134. Unkarilaisjoukkue kohtaa runkosarjavaiheessa Keravnos Nikosian (Kypros), Artland Dragonsin (Saksa) ja Pau Orthezin (Ranska).

 

Poikola: ”Nyt on nieltävä pettymys”

 

Pyrintö ja Szolnok olivat tehneet tarkkoja muistiinpanoja toistensa pelitavoista viime tiistain avausottelun jälkeen. Kuvaavaa on, että kahden tiukasti puolustavan joukkueen kohtaamisessa lähimmäksi omaa tasoaan pääsivät Unkarin maajoukkuetakamies Ákos Horváth (8/0/4 syöttöä) ja Pyrinnön takamieskonkari Kenneth Lowe (11/2), joista kumpikaan ei pelannut karsinta-avauksessa.

 

Sen sijaan kummankin joukkueen luottopelaajat olivat tiukassa puristuksessa. Pyrinnön Damon Williams (10/10/2 blokkia) säkitti 16 pelitilanneheitostaan vain kolme, Szolnokin pelinrakentaja Obie Trotter (12/9/7 syöttöä/3 riistoa) vastaavasti 13 pelitilanneheitostaan kaksi. Trotterin ainoa onnistunut kolmonen upposi koriin vain kaksi minuuttia ennen loppua. Lisäksi karsinta-avauksessa 20 pistettä viimeistellyt Antero Lehto (3/0) onnistui pelitilanneheitoissaan vain kerran kuudesta yrittämästä.

 

Pyrinnön tehokkain oli Antwine Williams (16/8/3 riistoa), joka pääsi szolnokilaispuolustuksen lieasta avausjakson ja päätösjakson loppuhetkillä. Szolnokin komeimmat teholukemat puristi sentteri Márton Báder (14/13/2 blokkia).

 

Tilastojen valossa joukkueet olivat suoritustasoltaan lähes samanlaiset. Suuri ja konkreettinen ero näkyy kuitenkin vapaaheittoviivalta: Szolnok upotti 27 heitostaan 21, Pyrintö 17 heitostaan vain yhdeksän.

 

Tappion myötä Pyrintö keskittyy seuraavaksi Korisliigaan. Seuraavan liigaottelunsa tamperelaiset pelaavat 17. lokakuuta kotikentällään Kauhajoen Karhua vastaan.

 

– Sääli tietenkin, että nämä pelit loppuivat lyhyeen, mutta nyt meidän on nieltävä pettymys ja keskityttävä niihin haasteisiin, jotka meitä Suomessa odottavat. Päätavoitteemme ovat Suomen cupin voitto ja Korisliigan mestaruus, Poikola linjaa.

 

 

KK Szolnoki Olaj – Tampereen Pyrintö 69–57 (17–17, 32–28, 42–37), EuroChallenge-karsintojen 2. ottelu, Szolnok 11.10.2011

 

Pyrintö: Antwine Williams 16/8/3 riistoa, Kenneth Lowe 11/2, Damon Williams 10/10/2 blokkia, Brant Bailey 9/5, Antti Nikkilä 6/6, Antero Lehto 3/0, Olli Ahvenniemi 1/2, Jesse Niemi 1/1, Niko Mattila, Osku Heinonen, Jari Pulkkinen, Ville Pekkola.

 

Szolnok: Márton Báder 14/13/2 blokkia, Obie Trotter 12/9/7 syöttöä/3 riistoa, Marko Derasimovic 11/6.

 

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

 

 

 

 
23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:18 Korisliiga

Korisliigan playoff-sijojen mysteeri ratkesi: kotiedun varmistivat KTP ja Korihait, alemman jatkosarjan voitti Kataja

Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.

18.3.2026 12:19 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: kolme joukkuetta taistelee kahdesta puolivälierien kotietupaikasta

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.

14.3.2026 20:47 Korisliiga

Sisukas Kataja varmisti playoff-paikkansa – Kobrat romutti Lahden haaveet yhden pisteen voitolla

Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.

13.3.2026 20:48 Korisliiga

Kauhajoki ja KTP ottivat kumpikin voiton – sijojen 2–5 joukkueiden paremmuusjärjestys edelleen ratkaisematta

Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

Näytä lisää vastaavia