30.10.2010 Mestaruuden puolustajana kauden vaisusti aloittanut Tampereen Pyrintö on kohentamassa kurssiaan Korisliigassa. Lauantaina Pyrintö otti jo neljännen peräkkäisen voittonsa ja vieläpä syksyn ennätyslukemin, kun se haki Porvoon Tarmosta 107-58 (57-31) -vierasvoiton. Pyrinnön voitto on kauden toistaiseksi suurin Korisliigassa. Tarmolle puolestaan tappio oli jo kymmenes peräkkäinen.

Antti Nikkilä ja Pyrintö olivat tylyjä vieraita Porvoon-visitiillään.

Antti Kanervo ja Kataja kävivät ryöstämässä sarjapisteet Lappeenrannasta. Kuvat. Tytti Nuoramo & Matti Koskinen.
Pelin kulku oli yksitotinen, kun monipuolisemmin hyökännyt Pyrintö pyöritti kapealla materiaalilla ja heikolla yhteispelillä palloillutta Tarmoa alusta loppuun. Pyrintö karkasi jo toisella jaksolla, jonka se voitti 31-12. Kolmannella jaksolla ero repesi yli 30 pisteeseen ja lopulta 49 pisteeseen.
- Meillä oli intensiteetti kohdallaan. Sitä löytyi myös vaihtopenkiltä, joka on vahvuutemme toivottavasti koko kauden ja etenkin tällaisissa peleissä, kun vastustaja on koko lailla aloitusviisikkonsa varassa, totesi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Pyrinnön tehokkain oli piste-ennätystään 20 pisteellä sivunnut Pekka Setälä. Kenneth Lowe ja Antwine Williams heittivät 13 pistettä mieheen.
Tarmosta Jonathan Heard teki 18 ja Aubrey Conerly 15 pistettä.
Joensuun Kataja käänsi Lappeenrannassa NMKY:n pitkään hallitseman pelin lopussa voitokseen 69-65 (37-27) -tuloksella.
LrNMKY johti parhaimmillaan 13 pisteellä, mutta Kataja nousi päätösjaksolla pari kertaa tasalukemiin ja jakson puolivälissä johtoon. Vieraat eivät luopuneet enää johtoasemastaan ja keräsivät viimeiset pisteensä vapaaheitoilla.
Ilman jalkavaivaista Juha Steniä pelanneesta Katajasta Antti Kanervo heitti 16 pistettä ja Sami Lehtoranta 15.
LrNMKY:stä Brant Bailey teki 16 ja HL Coleman 13 pistettä
Salon Vilpas kärsi jo kuudennen peräkkäisen tappion, kun Espoon Honka kukisti sen kotipelissään 87-79 (48-33).
Honka hallitsi peliä ja nousi päätösjaksolla jo 17 pisteen johtoon 73-56 -tilanteessa. Vilpas kiri vielä viimeisellä minuutilla neljän pisteen päähän, kunnes John Williamson teki Hongalle pelin neljä viimeistä pistettä vapaaheitoista.
Williamson haali kaikkiaan 27 pistettä ja Jamar Wilson 18.
Vilppaan tehokkaimpia olivat takamiehet Dijuan Harris 27:llä ja Roope Ahonen 21 pisteellä.
(STT)
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.