Pyrinnölle Korisliigan piste-ennätys

18.3.2011 22:16 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö saavutti perjantaina runkosarjan piste-ennätyksen, kun se haki kauden 35. voittonsa Uudestakaupungista. Pyrintö tuotti Korihaille vasta kauden kolmannen kotitappion 84-81 (44-46) -tuloksella.

Antero Lehto ja Pyrintö viilettivät nykymuotoisen Korisliigan piste-ennätykseen.

KTP ja Sefton Barrett pyörittivät Vilpasta. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Pyrintö nousi sarjataulukossa 70 pisteeseen, jolla se rikkoi nykymuodossaan pelatun sarjan aiemman 68 pisteen runkosarjaennätyksen.

Vierasvoitto oli kovan työn takana, sillä Korihait johti tasaista peliä suurimman osan ajasta. Pyrintö pääsi edelle kolme minuuttia ennen loppua ja piti johtonsa loppuun asti.

- Piste-ennätyksen lisäksi lämmittää yhdestoista peräkkäinen vierasvoitto. Kotivoittoja voi ottaa hurmoksella, mutta vieraissa ei pärjää ilman hyvää joukkuepuolustusta. Se sekä joukkueen henkinen vahvuus käänsivät nytkin pelin lopussa meille, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Antero Lehto heitti Pyrinnölle 22 pistettä ja Damon Williams 19.

Korihaiden tehokkaimpia olivat Lawrence Wright 23:lla ja Nigel Moore 17 pisteellä. 

Vilppaasta ei vastusta KTP:lle

KTP-Basket vahvisti asemaansa sarjataulukon kakkosena otettuaan helpon 109-92 (57-34) -kotivoiton Salon Vilppaasta.

KTP hallitsi peliä ensi jakson puolivälistä. Suurimmillaan kotijohto kasvoi kolmannella jaksolla tasan 30 pisteeseen.

Kotkalaisten vierasvahvistukset pussittivat yhteensä 74 pistettä, kun Sefton Barrett teki 33, Jerald Fields 21 ja Jeb Ivey 20 pistettä.

Vilppaan yhdysvaltalaiskaksikko oli sekin joukkueensa tehokkain, kun Nick Okorie keräsi 28 ja Nicchaeus Doaks 23 pistettä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot  
 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia