Pussihukkien Heli Roukanoja SM-sarjan korikuningatar

27.2.2006 Naisten SM-sarjassa käynnistyy puolivälierät 4.3. Viime viikonvaihteessa päättyneiden SM-jatkosarjojen korikuningattaruuden vei Pussihukkien Heli Roukanoja. Levypallotilaston kärkinimi oli Äänekosken Huiman Kenya Robinson.

Heli Roukanoja tehtaili SM-runko- ja jatkosarjassa keskimäärin 21,2 pistettä ottelua kohden. Hän oli sarjan ainoa yli 20 pisteen nainen. Pistetilaston kakkonen, Huiman Kenya Robinson, nimittäin pisti palloa pussiin 18,4 pisteen keskiarvolla.  

Roukanoja oli vahva myös syöttötilastossa, jonka selkeä ykkönen oli Peli-Karhujen Reetta Piipari 3,96 syötön keskiarvolla. Roukanoja kiilasi kakkospaikalle 2,62 syötöllä ottelua kohden.

Kenya Robinson on jo vuosien ajan kuulunut levypallotilastojen kärkinimiin. Tällä kaudella hän noukki 13,7 levyriä per peli ja vei tilastovoiton nimiinsä Pussihukkien Roukanojan edestä (13,0).

Robinson loisti levypallojen lisäksi riistotilastossa. Nopeakätinen Robinson vei pallon vastustajilta keskimäärin 2,96 kertaa ottelua kohden. Torjuntatilaston ykkönen oli Forssan Alun Minna Sten (1,96). Hyvänä kakkosena tässäkin kategoriassa oli Heli Roukanoja (1,46).  

Sarjan tarkimmat heittäjät löytyivät runkosarjassa Forssasta ja Espoosta. Tarkin kolmen pisteen heittäjä oli Forssan Alun Minna Myllylä, onnistumisprosentti 47,1 (49/104). Kahden pisteen heittonsa upotti tarkimmin Espoo Teamin Savka Kusic, 54,7 % (150/274). Vapaaheitoissa ykkönen oli Minna Myllylä, 87,5 % (63/72).  

Peliminuuteissa eniten vastuuta on kantanut Espoo Teamin pelintekijä Heidi Lönnberg, joka on urakoinut keskimäärin 35,7 minuuttia ottelua kohden. Heli Roukanoja oli yhteensä kuudessa eri tilastokategoriassa viiden parhaan pelaajan joukossa.

Peliminuuteissa hän jäi Lönnbergistä vain kuusi kymmenystä (35,1). Lönnberg on kantanut lähes yksin isoa vastuuta espoolaisten pelin pyörittämisestä, mutta pelintekijän mukaan joukkueesta löytyy apuja myös ykköspaikalle.

- Olen saanut vastuuta ja oppinut paljon kauden aikana valmentajaltamme Nenad Stefanoviciltä. Tietysti vieläkin on paljon tekemistä, sillä tämä on ollut opetusvuosi minulle tähän rooliin. Jos loppupeleissä jotain erikoisvartiointeja tulee, niin siihenkin olemme valmistautuneet. Esimerkiksi Hanna Junnila on noussut hyvin esiin ja tulee varmasti Heidi Adlerin kanssa auttamaan meitä loppupeleissä, kertoo Espoo Teamin Heidi Lönnberg.

 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga

Veto jatkoi kovaa virettään

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

Näytä lisää vastaavia