Pussihukkien Heli Roukanoja SM-sarjan korikuningatar

27.2.2006 Naisten SM-sarjassa käynnistyy puolivälierät 4.3. Viime viikonvaihteessa päättyneiden SM-jatkosarjojen korikuningattaruuden vei Pussihukkien Heli Roukanoja. Levypallotilaston kärkinimi oli Äänekosken Huiman Kenya Robinson.

Heli Roukanoja tehtaili SM-runko- ja jatkosarjassa keskimäärin 21,2 pistettä ottelua kohden. Hän oli sarjan ainoa yli 20 pisteen nainen. Pistetilaston kakkonen, Huiman Kenya Robinson, nimittäin pisti palloa pussiin 18,4 pisteen keskiarvolla.  

Roukanoja oli vahva myös syöttötilastossa, jonka selkeä ykkönen oli Peli-Karhujen Reetta Piipari 3,96 syötön keskiarvolla. Roukanoja kiilasi kakkospaikalle 2,62 syötöllä ottelua kohden.

Kenya Robinson on jo vuosien ajan kuulunut levypallotilastojen kärkinimiin. Tällä kaudella hän noukki 13,7 levyriä per peli ja vei tilastovoiton nimiinsä Pussihukkien Roukanojan edestä (13,0).

Robinson loisti levypallojen lisäksi riistotilastossa. Nopeakätinen Robinson vei pallon vastustajilta keskimäärin 2,96 kertaa ottelua kohden. Torjuntatilaston ykkönen oli Forssan Alun Minna Sten (1,96). Hyvänä kakkosena tässäkin kategoriassa oli Heli Roukanoja (1,46).  

Sarjan tarkimmat heittäjät löytyivät runkosarjassa Forssasta ja Espoosta. Tarkin kolmen pisteen heittäjä oli Forssan Alun Minna Myllylä, onnistumisprosentti 47,1 (49/104). Kahden pisteen heittonsa upotti tarkimmin Espoo Teamin Savka Kusic, 54,7 % (150/274). Vapaaheitoissa ykkönen oli Minna Myllylä, 87,5 % (63/72).  

Peliminuuteissa eniten vastuuta on kantanut Espoo Teamin pelintekijä Heidi Lönnberg, joka on urakoinut keskimäärin 35,7 minuuttia ottelua kohden. Heli Roukanoja oli yhteensä kuudessa eri tilastokategoriassa viiden parhaan pelaajan joukossa.

Peliminuuteissa hän jäi Lönnbergistä vain kuusi kymmenystä (35,1). Lönnberg on kantanut lähes yksin isoa vastuuta espoolaisten pelin pyörittämisestä, mutta pelintekijän mukaan joukkueesta löytyy apuja myös ykköspaikalle.

- Olen saanut vastuuta ja oppinut paljon kauden aikana valmentajaltamme Nenad Stefanoviciltä. Tietysti vieläkin on paljon tekemistä, sillä tämä on ollut opetusvuosi minulle tähän rooliin. Jos loppupeleissä jotain erikoisvartiointeja tulee, niin siihenkin olemme valmistautuneet. Esimerkiksi Hanna Junnila on noussut hyvin esiin ja tulee varmasti Heidi Adlerin kanssa auttamaan meitä loppupeleissä, kertoo Espoo Teamin Heidi Lönnberg.

 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Näytä lisää vastaavia