20.5.2005 Naisten SM-koripallojoukkue Forssan Alku on solminut kolme jatkosopimusta. Sari Puranen, Saara Lind ja Minna Myllylä jatkavat Forssassa ensi kauden. Valmennusvastuun ottaa Esa Lahti, joka jo viime kaudella hyppäsi puikkoihin kesken kauden. Hänen parinaan ja joukkueen fysiikasta vastaavana uurastaa Marko Vehmas.
Viime kauden runkopelaajista Saara Lind, Minna Myllylä ja Sari Puranen jatkavat mielellään Alun riveissä. Sen verran reissuelämästä oppineita Myllylä ja Puranen ovat, että edessä on muutto Forssaan.
- Kun asuu paikkakunnalla, on helpompi keskittyä harjoittelemiseen. Viime kaudelta jäi sen verran hampaankoloon, ettei ensi kaudesta haluta samanlaista, Myllylä pohtii Forssan Lehden haastattelussa.
- Hampaankoloon jäi myös positiivista, täällä oli kivaa. Sen takia oli helppo ratkaista jääminen, Puranen täydentää.
Saara Lind oli jo pakannut tavaransa Forssasta lähtöä varten, mutta mieli muuttui. Yksi syy jäämiseen oli työ liikunnanopettajana.
- Keskiviikkona allekirjoitin sopimuksen Alun kanssa. Sanoin manageri Jyrki Tulanderille, että nukun yön yli ja mietin vielä. Sitten kuitenkin pyysin kynää ja allekirjoitin, Lind naurahtaa.
Pelaajat ovat yhtä mieltä, että työskentelystä Lahden Esan kanssa jäi hyvä kuva. Tarkoituksena on tehdä töitä, ja Vehmaksen mukaantulo antaa lisäuskoa, että töitä tehdään tosissaan.
- Esa soitteli ja kysyi mukaan ja kun tiesin yhteistyön sujuvan, oli helppo luvata. En olisi lähtenyt touhuun, jossa ollaan vain tekevinään. Se tehdään kunnolla, mitä tehdään, Vehmas linjaa Forssan Lehdessä.
Kestävyys, voima ja nopeus ovat osa-alueet, joiden kehittymisestä Vehmas ottaa vastuun.
- Tarkoituksena on rakentaa homma niin, että keväällä joukkueen kunto kestää. Tämä vaikuttaa hyvältä, on porukkaa huonommillakin eväillä joskus lähdetty vetämään, Vehmas huomauttaa.
Tavoitteet tulevalle kaudelle joukkue aikoo laatia yhdessä, mutta jo nyt Myllylä ja Puranen asettavat yhden.
- Hyvä tavoite voisi olla, että ei ainakaan karsintasarjaan jouduta. Nyt olemme ainakin 3-4 kuukautta lähtökohdissa viime kautta edellä, joten se tavoite on ihan hyvä, toteavat takapelaajat.
- Meillä on nyt kymmenen kuukauden projekti. Siinä eivät mummo syntymäpäiväkahvit paljon paina, jos tätä työtä haluaa tehdä kunnolla. Tämä on otettava tosissaan, vetää Lahti suuntaviivoja.
Toiveita joukkueen pelaajiston suhteen hän ei lähde pohtimaan, mutta vahvistuksen suhteen toive on selvä.
- Yleispelaaja, joka pärjää missä paikassa tahansa, Lahti toteaa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.
Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.
BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.
Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.