Pulkkinen ja Setälä täydentävät Pyrinnön joukkuetta

3.9.2010 Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut pelikauden 2010-11 kattavat sopimukset Jari Pulkkisen ja Pekkä Setälän kanssa. Sekä Pulkkinen että Setälä oli voittamassa Pyrinnölle viime keväänä seuran historian ensimmäistä Suomen mestaruutta.

Jari Pulkkinen liittyi Suomen mestaruutta viime keväänä juhlineen Tampereen Pyrinnön laajaan jatkajakaartiin. Kuva: Tytti Nuoramo.

Pyrinnöllä on tuoreiden jatkopestien lisäksi sopimukset tulevasta kaudesta Olli Ahvenniemen, Joni Harjulan, Antero Lehdon, Jesse Niemen, Antwine Williamsin ja Damon Williamsin sekä 18-vuotiaiden poikien maajoukkuepelaajien Osku Heinosen ja Alex Vaenerbergin kanssa.

26-vuotias ja 203-senttinen Pulkkinen muodostaa yhdessä Ahvenniemen kanssa Pyrinnön korinalusosaston tulevallakin kaudella.

Viime kaudella Pulkkinen oli merkittävässä roolissa varsinkin puolustuspäässä pelaten joukkueen aloitusviisikossa 14 ottelussa. Koko kaudella Pulkkinen pelasi vajaat 15 minuuttia ottelua kohden 3,1 pisteen ja 2,7 levypallon keskiarvoilla.

185-senttiselle ja 20-vuotiaalle Setälälle kirjattiin reilut seitsemän minuuttia 3,1 pistettä ottelua kohden 37 pelatussa ottelussa.  Setälä täydentää sopimuksellaan Pyrinnön nuoriso-osastoa ja nuorten maajoukkueesta tuttuja nimiä Niemeä, Heinosta ja Vaenerbergia.

- Jarin (Pulkkinen) ja Ollin (Ahvenniemi) vahvuudet täydentävät toinen toisiaan. Jari on tehnyt kovan työn kesällä, eikä hän ole ollut kertaakaan kesän jälkeen näin hyvässä kunnossa. Tulevalla kaudella Pule (Pulkkinen) tulee viihdyttämään yleisöä entistä useammin ilmavilla donkeilla ja näyttävillä blokeillaan, uskoo Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

- Pekka (Setälä) osoitti viime vuonna olevansa liigatasollakin kovanluokan heittäjä. Tällä kaudella odotan häneltä enemmän myös muuta pallollista pelaamista.

- Menestyksen lisäksi Pyrintö haluaa kasvattajaseurana tarjota nuorille lupauksille väylän liigatasolle. Merkittävänä apuna on yhteistyö Nokian kanssa, joka tarjoaa Pekalle, Alexille (Vaenerberg) ja Oskulle (Heinonen) mahdollisuuden pelata ajoittain myös I divisioonaa. Tämä vie koko alueen koripalloa eteenpäin, valottaa Poikola.

Asiat

 
19.6.2026 11:15 Korisliiga

Bojan Sarcevic ja Jalen Jackson jatkavat Korihaissa

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.

18.6.2026 13:45 Korisliiga

Jordan Mason Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.

17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia