PuHu vaihtaa valmentajaa, Liimo penkin päähän

25.1.2007 Korisliigan häntäpäähän juuttunut Pussihukkien miesten edustusjoukkue vaihtaa valmentajaa. Suomalaisen koripallon ikoni Kari Liimo ottaa vetovastuun joukkueesta loppukauden ajaksi apuvalmentajanaan vielä peliuraansa jatkava Kimi Klingberg.

- Haluamme kiittää Antti Papinahoa kahden vuoden kovasta työstä, PuHu:n hallituksen jäsen John Simon sanoo.

- Antti on kehittynyt valtavasti valmentajana ja hänellä on varmasti pitkä valmentajaura vielä edessä. Toivomme hänelle vain parasta ja menestystä tulevaisuudessa. Tämänhetkisen joukkueen tilanne kaipaa kuitenkin muutosta.

Liimolla, 62, on kokemusta vastaavanlaisista tilanteista, sillä viime kauden marraskuussa hän otti vaikeuksissa olleen KTP:n luotsattavakseen ja nosti joukkueen karsintarajan yläpuolelle.

- Tämä on kova haaste minulle ja joukkueelle. Arvostan Pussihukkien pitkäjänteistä työtä suomalaisten pelaajien kehittämisessä ja uusi Energia Areena luo nyt ainutlaatuisen mahdollisuuden rakentaa seuran tulevaisuutta. Teemme Kimin ja joukkueen kanssa kaikkemme Pussihukkien sarjapaikan säilyttämiseksi, Liimo sanoo.

Kari Liimo ei suomalaisen koripalloyleisön keskuudessa esittelyjä kaipaa. Meriittilistalta löytyy muun muassa pelaajana kuusi Suomen mestaruutta ja Los Angeles Lakersin NBA-varaus vuodelta 1969. Valmennuspuolella hän johti Suomen miesten maajoukkueen Pohjoismaiden mestariksi vuonna 1983. Hänellä on myös tilillään kuusi Suomen mestaruutta ja kuusi Suomen cup -mestaruutta. Liimo on myös ylivoimainen ykkönen pääsarjavalmentajien kaikkien aikojen voittotilastossa luotsattuaan joukkueensa 462 kertaa voittoon runkosarjaottelussa. Listakakkosena on Eero Saarinen 351 voitollaan.

Kimi Klingberg on pelannut Pussihukkien miesten edustusjoukkueessa kaudesta 1996-97.

- Kimissä on selvästi valmentajan ainesta. Olemme iloisia, että monivuotinen kapteenimme ja henkinen johtajamme on valmis lisäämään vastuutaan joukkueen tulevaisuudesta, Simon sanoo.

Pussihukkien kausi jatkuu keskiviikkona 31.1.2007 vierasottelulla Namika Lahtea vastaan.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia