PuHu otti kiinnityksen SM-pronssiin

1.4.2003 Vantaalaisseura Pussihukkien ensimmäinen miesten SM-mitali on lähellä. PuHu hankkiutui ensimmäisessä pronssiottelussa 15 pisteen johtoasemaan (107-92) vieraissa kotkalaisjoukkue KTP:a vastaan. Toinen osaottelu pelataan Pussihukkien kotikentällä Myyrmäen Urheilutalolla torstaina 3.4. klo 18.30 alkaen.

Jo avauspuoliskolla kävi selväksi kumpi joukkueista janoaa pahemmin mitalia. Tasaisen, KTP:n hyväksi 29-28 päättyneen, ensimmäisen neljänneksen jälkeen alkoi tapahtua. Pussihukat sai juoksupeliinsä uuden vielä uuden vaihteen ja sen otteista huokui taistelutahto. PuHu karkasi nopeisiin ja pääsi herkuttelemaan donkeilla. KTP:lle puolustukseen paluu ei maistunut. Vantaalaiset veivät toisen jakson 33-16.

KTP:n peli koki herätyksen vasta, kun James Head nakkasi kolme kolmosta peräkkäin kolmannen neljänneksen puolivälissä. Sitä ennen PuHu ehti johtaa jo 25 pisteellä (74-49). KTP:n pelaamiseen toi piristystä myös Joni Harjula, joka jäi ottelussa kylläkin pisteittä, mutta pelasi ennakkoluulottomasti. Voitosta taistelemaan PuHu ei sentään kotkalaisia päästänyt, vaikka hieman ennen kolmannen jakson lopussa ero oli kaventunut 12 pisteeseen (75-87). PuHu voitti lopulta lukemin 107-92.

Ottelun tilastollisiin erikoisuuksiin kuului se, että PuHu menetti pelissä pallon 28 kertaa, mutta voitti silti sen. Hyvän heittopelinsä ja levypalloylivoimansa ansiosta PuHu välttyi suuremmilta sydämentykytyksiltä. PuHu heitti 73 pelitilanneheitostaan sisään 42, josta onnistumisprosentiksi muodostuu erinomainen 57,5. Levypallot se vei nimiinsä 45-27.

PuHu:n tehomiehenä hääri 23 pistettä, peräti 18 levyriä kaapinut ja viisi syöttöä antanut Philip Hickey. Erron Maxey kokosi teholukemat 25/11. Vantaalaisista myös nuori Nanayaw Awuah-Addae jatkoi pirteitä otteitaan. Kimi Klingberg piti "hukkalauman" pelin koossa vaikeimilla hetkillä.

Mäkelä pelasi sadannen pudotuspelinsä

Kotijoukkue KTP:n paras oli juhlaottelun pelannut Roope Mäkelä. 29-vuotias Mäkelä pelasi uransa sadannen pudotuspelin. Merkkiottelussa syntyi 21 pistettä, jonka lisäksi hän jakeli seitsemän koriinjohtanutta syöttöä ja riisti viidesti.

Mäkelä on esiintynyt 11. kautena peräkkäin SM-pudotuspeleissä. Sadassa playoff-ottelussaan hän on heittänyt yhteensä 1.546 pistettä eli 15,5 ”pinnan” ottelukohtaisella keskiarvolla. Mäkelästä tuli SM-Koriksen historian seitsemäs pelaaja, joka on saavuttanut sadan pudotuspelin rajapyykin. Eniten playoff-vääntöjä on koossa jo uransa päättäneellä Kari-Pekka Klingalla (126).

Asiat

 
3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 23:25 Pääjuttu

Tuomas Iisalolle jatkosopimus – Grizzlies luottaa suomalaiseen

Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 11:12 Valmentajat

Gordon Herbert siirtyy Kanadan päävalmentajaksi

Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.

30.4.2025 13:25 EM-kotikisat 2025

Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.  

30.4.2025 08:39 Susijengi

Jantusen Paris Basketballin Euroliiga-kausi päättyi jatkoaikatappioon

Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

Näytä lisää vastaavia