Pudotuspelit kiihtyvät, on välierien aika

27.3.2004 SM-Koriksen runkosarjan kärkinelikosta Honka, Namika Lahti, KTP Basket ja Kouvot kaikki pitivät puolivälierissä kotietunsa. Nelikko aloittaa SM-välierät sunnuntaina (28.3.), kun Hongan vastustajaksi astuu Kouvot ja Namika Lahti saa puolestaan kotikentälleen vieraaksi KTP:n. Jos trillereitä nähtiin jo puolivälierävaiheessa, on niitä todennäköisesti tiedossa myös välierissä.

Välierissä tahti on huima. Ottelusarjat käynnistyvät siis jo sunnuntaina ja paras viidestä –menetelmällä pelattavat välierät ovat ohi viimeistään seuraavana lauantaina (3.4.). Tulevien finaalien kannalta suuri etu tuleekin olemaan sillä joukkueella, joka välieräsarjansa saa aiemmin poikki.

Hongan ja Kouvojen välisissä runkosarjakohtaamisissa espoolaiset veivät voitot nimiinsä 2-0, mutta ilmaiseksi ei Kouvot niissä pisteitä luovuttanut. Edellytykset korkeatasoiselle ottelusarjalla on olemassa, sillä sekä Honka että Kouvot selvittivät tiensä välieriin suoraan voitoin 3-0 ja pääsevät välierätaistoon levänneinä viiden päivän ottelutauon jäljiltä.

Otteluparin mielenkiintoisin spekulaation aihe etukäteen lienee, miten erityyliset joukkueet pystyvät pitämään oman pelinsä koossa ja kumpi pystyy pakottamaan toisen haluamalleen tielle. Kouvot-luotsi Jouni Grönroosin mietintämyssyssä pyörii varmasti ajatus Hongan sisäpelin hyydyttämisestä ja ja oman nopean pelin liikkeelle saamisesta. Hongan montenegrolaisvalmentaja Mihailo Pavicevic sen sijaan pohdiskelee millaisilla puolustuskuvioilla hänen suojattinsa pystyisivät hidastamaan Kouvojen pelinjohtoa, vauhdinpitoa ja estämään sen kuumana käynyttä heittopeliä.

Runkosarjan kohtaamisissa Honka haki ratkaisuja aktiivisesti korinalustalta ja jälkimmäisessä, 91-81-lukemiin päättyneessä, kohtaamisessa tammikuussa Honka vei levypallot nimiinsä ylivoimaisesti 40-19. Harhaluuloja espoolaisleirissä ei kuitenkaan ole. Niin vakuuttavasti Kouvot lähetti puolivälierissä Lappeenrannan NMKY:n varhaiselle kesälomalle.

- Kouvot on erittäin hyvin heittävä joukkue ja uskoisin, että Kouvot pyrkii pelaamaan nopeaa peliä ja sitä kautta luomaan heittopaikkoja. Olemme pelanneet Kouvoja vastaan tiukkoja pelejä kauden aikana ja molemmat ovat parantaneet otteita kauden loppua kohti. Me pyrimme varmasti osaltamme edelleen pelaamaan palloa sisälle ja hyödyntämään edelleen tätä etua, arvioi viime keväänä SM-finaalien MVP –palkinnon itselleen ansainnut Heikki Zitting ottelusarjan taktisia käänteitä.

Kumpi palautuu ja nollaa voittonsa nopeammin?

Siinä missä Hongalla ja Kouvoilla on ollut aikaa hioa harjoituksissa pelejään kuntoon, pelasivat Namika Lahti ja KTP Basket vielä perjantaina puolivälieriä. Lahti kaatoi viime sekunnin korilla joensuulaisen Katajan ja KTP puolestaan jyräsi Pussihukkien yli liikkuvalla hyökkäyksellään ja hyvin toimineella puolustuksellaan. Aikaa voittojen maiskutteluun ei kuitenkaan ole. Voitoista pitää imeä positiivinen energia, mutta muuten ne pitää jättää taakse mahdollisimman nopeasti.

Lahdella on vahva eturivi Sami Lehtorannassa, Tom Gustafssonissa ja Sami Pekkolassa. Sille on myös töitä tiedossa, sillä myös KTP:n iso kalusto on liikkuvaa ja monipuolista: Kenny Younger on SM-parketeilla ollut vaikeasti pysäytettävissa, Markus Myllylä oli perjantaisessa puolivälierässä hyvässä iskussa ja Iiro Tenngren tullee muodostamaan Gustafssonin kanssa kiihkeän painiparivaljakon.

Takakentältä löytyy ottelusarjan suurin kysymysmerkki. Kestääkö Roope Mäkelän selkä? Perjantaina Mäkelä pelasi puudutuspiikkien avulla, heitti 26 pistettä ja johdatti KTP:n voittoon, mutta mikä oli voiton hinta? KTP tarvitsee kipeästi Mäkelää, jonka kokemusta on kentällä vaikea korvata. Pasi Heinonen ja Jari Vekkilä pystyvät tarvittaessa venymään, mutta heillä on jo ennestään kädet täynnä hommia, kun pysäytettävinä ovat mm. Monte Cummings sekä Teemu Laine, joka pelaa tällä hetkellä varmasti suurella itseluottamuksella nostettuaan perjantaina ensin joukkueensa ahdingosta tasoihin Katajaa vastaan ja ratkaistuaan ottelusarjan viimeisen sekunnin korillaan.

Runkosarjassa Namika Lahti vei joukkueiden keskinäiset kohtaamiset 3-1. Kaikissa Lahden voittopeleissä avainpelaaja oli Cummings ja kahdessa jälkimmäisessä myös Sami Lehtoranta, jolle ei sopivaa päällystakkia KTP-leiristä löytynyt. Honka-Kouvot –otteluparin lailla levypallot tulevat näyttelemään suurta roolia Lahden ja KTP:n välisissä taistoissa. Kun Lahti voitti Kotkan kotonaan maalis- ja helmikuussa, veivät lahtelaiset otteluiden irtopallot 43-30 ja 52-32.

SM-Koriksen välierät käynnistyvät siis sunnuntaina (28.3.), jolloin ottelusarja Namika Lahti-KTP polkaistaan vauhtiin Lahden Urheilutalolla klo 17. Ottelupari Honka-Kouvot avaa taistonsa Tapiolan Urheiluhallissa klo 20. Kokonaisuudessaan SM-välierien otteluohjelma löytyy tästä.

SM-välieräparien kohtaamiset runkosarjassa

Honka – Kouvot 2-0

31.01.04

Honka – Kouvot                     

91 – 81

31.10.03

Kouvot – Honka

65 – 70

Namika Lahti – KTP 3-1

10.03.04

Namika Lahti – KTP                

95 – 78

11.02.04

Namika Lahti – KTP

96 – 61

07.11.03

KTP – Namika Lahti

81 – 102

12.11.03

KTP – Namika Lahti

96 – 84



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/
 
1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

Näytä lisää vastaavia