9.5.2007 Maajoukkuetakamies Petri Virtanen vahvistaa tulevalla kaudella eurokentille aikovaa Lappeenrannan NMKY:tä. Kaksi kertaa Korisliigan vuoden pelaajana palkittu Virtanen on solminut lappeenrantalaisseuran kanssa kauden 2007-08 kattavan sopimuksen.
Virtanen siirtyy Lappeenrantaan Joensuun Katajasta, jota hän edusti kaksi viime kautta saavuttaen SM-hopeaa ja –pronssia.
183-senttinen ja 26-vuotias Virtanen on Lappeenrannan tuorein kotimainen vahvistus. Aiemmin seura on haalinut siirtomarkkinoilta maajoukkuemiehet Juha Stenin ja Aki Ulanderin. Lisäksi LrNMKY kaappasi Stenin (Saksa) ja Ulanderin (Ruotsi) lailla ulkomailta koti-Suomeen paluun tekevän Roni Leimun (Islanti) sekä Kouvoista nuoren Jouko Järvisen.
Viime kauden joukkueesta jatkosopimukset löytyvät Tuukka Kulhalta ja Pasi Riihelältä. Lappeenrannan valmentajana ja toiminnanjohtajana jatkaa Mika Turunen. Kulunut kausi oli Turuselle 18. LrNMKY:n päävalmentajana ja kuudes pääsarjatasolla.
- Kauden jälkeen ensimmäinen tavoitteeni oli saada joukkueelle suomalainen takamies. Nyt takalinjoilta löytyy maajoukkuemiehet Virtanen ja Sten. Molemmat pystyvät rakentamaan peliä ja ratkaisemaan niitä. Tulemme pelaamaan kahdella takamiehellä, jonka pitäisi helpottaa myös Virtasen harteilla viime kaudet ollutta taakkaa, suunnitteli Turunen.
- Olen erittäin tyytyväinen kaikkiin hankintoihimme, joiden saamisessa Riihelän Pasilla on ollut merkittävä rooli keskusteluiden avaajana. On erittäin hienoa, että kotimainen liiga saa paluumuuttajia Euroopan kentiltä ja erityisen iloinen olen siitä, että he ja Pete (Virtanen) valitsivat Lappeenrannan, Turunen riemuitsi.
Säynätsalon Riennon kasvattama Virtanen pelasi kuluneella kaudella runkosarjassa 16,9 pisteen ja 3,7 koriin johtaneen syötön keskiarvoilla. Pudotuspeleissä Virtanen oli toiseksi paras korintekijä 20,1 pisteen keskiarvollaan edellään ainoastaan puolivälierissä Katajaa vastaan karsiutuneen Team Componentan Rakim Hollis (21,0).
Vuoden pelaaja –tittelillä Virtanen on palkittu vuosina 2003 (BC Jyväskylä) ja 2006 (Kataja). Lisäksi mies on urallaan pokannut sarjan kehittyneimmän pelaajan (2002, BC Jyväskylä) ja I divisioonan parhaan pelaajan (1999, SäyRi) palkinnot. Kauden 2003-04 Virtanen vietti ulkomailla Virossa ja Ruotsissa. Hän oli voittamassa A. Le Coqille Viron cupia 2004.
Maaotteluita Virtasella on tilillään 57. Viime syksynä pallotaituri upotti EM-karsintojen tärkeimmässä ja voitokkaassa koitoksessa 27 pistettä nimivahvaa Georgiaa vastaan. Lukema jäi kolmen pisteen päähän Virtasen ennätyksestä (30), jonka hän heitti Belgiaa vastaan 2005.
LrNMKY voitti kuluneella kaudella Suomen cupin, mutta jäi pudotuspelien avauskierroksella KTP Basketin jalkoihin. Suomen mestaruudet 2005 ja 2006 haalinut lappeenrantalaisseura aikoo osallistua tulevalla kaudella kansainvälisen koripalloliiton järjestämään eurocupiin.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.