Peli-Karhut tylyyn vierasvoittoon HyPosta kauden avauksessa

1.10.2017 Kotkan Peli-Karhut kamppaili selkeän voiton Pontevasta Hyvinkään Martinhallissa sunnuntaina. Ilmiömäisen startin kauteen saanut kotkalaisryhmä piti hallitsevan mestarin hyökkäyksen aisoissa päättäen ottelun tylyihin lukemiin 49-91 (21–48).

Peli-Karhujen Akilah Sims nakutti 35 pistettä kauden avausottelussa. Kuva: Ville Vuorinen

 


Kotkan Peli-Karhut oli tyly vieras Hyvinkäällä sunnuntaina. Kotkalaisryhmä kaasutti kauden ensimmäisessä naisten Korisliiga-koitoksessaan selvään 91–49 -voittoon hallitsevasta mestarista Hyvinkään Pontevasta. Peli-Karhut avasi tuoreen kautensa jäätävällä avausneljänneksellä. Kotkalaiset rummuttivat avausneljänneksellä piste-eron 35–12 -lukemiin. Vaikka pisteiden tehtailu alkoi hyytymään hieman toisella jaksolla, ei joukkue päästänyt Pontevaa kunnolla korintekoon.
Tauon jälkeen HyPo sai pelinsä kulkemaan hieman paremmin, mutta Peli-Karhut otti ottelun jälleen haltuunsa viimeisellä neljänneksellä, eikä Ponteva päässyt enää haaveilemaan takaa-ajosta.
 

Kotkalaisten pistekuningatar oli tupla-tuplan viimeistellyt Akilah Sims (35/14/1). Megan Mullins (12/8) ja Daisha Simmons (13/7/1) saivat pelinsä myös rullaamaan kauden avauksessa. Kotimaisesta kaartista Laura Lehtoranta (12/5/2), Awak Kuier (6/4/) ja Elina Oravakangas (5/2/2) esiintyivät pirteästi.
 

HyPon heikosta heittopäivästä kertoo se, ettei penkiltä tullut ottelussa juurikaan pisteitä. Taru Tuukkanen (16/8/2), Candice Warthen (14/5) ja Titta-Riina Lepistö (10/4/2) pääsivät kaksinumeroisille lukemille.
 

Peli-Karhujen takapelaaja Laura Lehtoranta piti kentän tapahtumia osittain odottamattomina.

– En ihan osannut odottaa, että pelaamme näin hyvin. Peli lähti heti rullaamaan kun saimme levypallopelin haltuun ja päästiin juoksemaan hyvin kenttää. Olemme harjoitelleet siirtymähyökkäystä paljon ja tänäänkin päästiin nopeasti hyviin heittopaikkoihin ja onnistumisiin.

Pontevan sentteri Taru Tuukkanen kehui vastustajaa ja huomautti, että HyPo on vasta rakennusvaiheessa.
– Numerot kertovat totuuden. PeKa oli valmis ja pelasi hyvin, me taas päinvastoin. Kauteen valmistautuminen on ollut meille haastavaa ja huonoa tuuria on sairastumisten takia ollut ihan liikaa. Toivotaan, että saadaan nopeasti kaikki mukaan ja päästään yhdessä myös harjoittelemaan.

– Olemme aivan eri joukkue kuin keväällä ja vasta rakennusvaiheessa. Tänään emme vielä kuitenkaan pystyneet tämän parempaan, mutta kausi on pitkä. Viime vuonnakin aloitimme tappiolla, joten täältä tullaan.
 

PeKan kausi jatkuu lauantaina 7.10 Kouvottaria vastaan kotihallissa. Ponteva pelaa samana päivänä Forssan Alkua vastaan vierasparketilla.

 

Lisätietoja: Ottelutilasto
 
6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

Näytä lisää vastaavia