24.4.2022 18:54 Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa. PeKa nappasi kotikentällään voiton 74-64 ja siirtyi finaalisarjassa 2-1 johtoon.
Linda-Lotta Lehtoranta ja PeKa ovat voiton päässä Suomen mestaruudesta. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Avausjaksolla molemmat joukkueet pääsivät hyvin heittopaikoille. Kotijoukkue upotti heittonsa kovalla prosentilla, kun taas Kouvottarilla oli vaikeampaa. PeKa karkasikin johtoon ja pääsi tauolle johdossa 25-13.
Toiselle jaksolle Kouvottaret tiivisti puolustustaan ja pakotti Peli-Karhut pallonmenetyksiin. Niiden turvin vieraat nousivat kuuden pisteen päähän. Puoliajalle lähdettiin kotijohdossa 34-27.
Kolmannella jaksolla Peli-Karhut hallitsi levypalloja niin hyökkäys kuin puolustuspäässä. Kun myös joukkueen heitot upposivat koriraudan läpi pääsi PeKa viimeiselle jaksolle johdossa 57-43.
Kotkalaiset aloittivat vahvasti myös päätösjakson ja kasvattivat johtonsa nopeasti 20 pisteeseen. Kouvottaret taisteli loppuun asti, mutta PeKa nappasi voiton 74-64. Samalla se siirtyi finaalisarjassa 2-1 johtoon ja finaalisarja on katkolla kotkalaisille keskiviikkona.
- Aloitimme myös tänään todella hyvin. Olemme painottaneet puolustuksen tärkeyttä ja tänään onnistuimme siinä hyvin, kun saimme pidettyä Kouvottaret 64 pisteessä. Tänään myös kokoonpanomme laajuus näkyi lopputuloksessa, Peli-Karhujen päävalmentaja Mika Hartonen kertasi Ruudulle ottelun jälkeen.
Zykera Rice pussitti ottelussa 17 pistettä. Naomi Davenportille merkittiin 12 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Sarah Toeaina säkitti vieraille 18 pistettä.
- Peli-Karhut sai tänään liikaa runeja. Meidän täytyy pystyä nostamaan pelin tempoa ja päästä juoksemaan enemmän. Ottelun alku olisi voinut tänään olla parempi. Keskiviikkona meillä on selkä seinää vasten ja kaikki tullaan jättämään kentälle, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig sanoi Ruudulle.
Ottelusarja jatkuu keskiviikkona Kouvottarien kotiluolassa. Pallo heitetään ilmaan klo 18:30.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.