Peli-Karhut pommitti pisteitä Alun niskaan

13.10.2012 Kotkalainen Peli-Karhut antoi palaa täydeltä laidalta ja mätti 120 pistettä Forssan Alun korisukkaan naisten SM-sarjan lauantaikierroksella. Ottelun lukemin 120–72 (61–40) voittanut PeKa pussitti 12 kolmen pisteen heittoa Alun yhtä vastaan. Lappeenrannan Catz jatkoi voittojaan viime kevään finaaliuusinnassa ja Hyvinkään Ponteva pääsi avausvoiton makuun.

Anissa Poundsin kolmoset upposivat Alkua vastaan.

Jelena Reshetkon Catz oli omaa luokkaansa finaaliuusinnassa.

Kathlyn Varnon HyPo nautiskeli kauden avausvoittonsa. Kuvat: Kai Kilappa, Francois Perthuis & HyPo.

Peli-Karhut latoi palloa pussiin hengästyttävällä tahdilla amerikkalaisten Korinne Campbellin (29/13/3 riistoa/3 blokkia) ja Miriam McKenzien (21/8/5 riistoa) toimiessa kapellimestareina. Kotkalaiset rikkoivat 30 pisteen rajan toisella ja kolmannella jaksolla, ja viimeistelivät päätösjaksollakin 26 pistettä.

 

Ottelussa 38 kahden pisteen heittoa pussittanut PeKa upotti myös 12 kolmosta Alun yhtä onnistunutta kaukoheittoa vastaan. Kotijoukkueen kaukoheittoekspertteinä kunnostautuivat Anissa Pounds (20/2/4 syöttöä/5 riistoa) ja Lotta Richter (14/5), joista kumpikin säkitti neljä kolmosta. Myös Linda-Lotta Lehtoranta (16/5/3 riistoa) raivasi tiensä kaksinumeroisille pisteluvuille.

 

Alulta parhaat korintekijät olivat Juta Jahilo (15/7) ja Epiphany Woodson (15/3).

 

Catz hurjasteli finaaliuusinnassa

 

Viime kevään SM-finaalijoukkueet Lappeenrannan Catz ja Äänekosken Huima ottivat toisistaan mittaa lauantaina. Uudistuneella Catzilla ei ollut suuria vaikeuksia lakaista tieltään selkeästi nuorentunutta Äänekosken Huimaa, ja pisteet jäivät kotisaliin 92–56 (53–30).

 

Mika Haakanan valmentamasta Catzista kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pisteille ja jokainen kokoonpanossa ollut pelaaja pääsi pisteiden makuun. Jelena Reshetko (19/12/2 blokkia) keräsi kotijoukkueensa parhaat tehot Chandrea Jonesin (14/3/3 riistoa) tarjotessa ansiokasta taustatukea. Ulriikka Nuolikoski (11/5) jatkoi erinomaisia otteitaan.

 

Huima jäi täysin Jasmin Hollidayn (33/6) ja Kenya Robinsonin (10/18/4 riistoa) varaan. Muista äänekoskelaispelaajista ei löytynyt viiden pisteen ylittäjää.

 

Ponteva pääsi voiton makuun

 

SM-sarjanousija Hyvinkään Ponteva pääsi avausvoiton makuun päihittämällä toisen nousijajoukkueen Turun Riennon kotonaan Martinhallissa 74–61 (32–44).

 

Ottelu eteni melkoista vuoristorataa: toisella jaksolla Riento repäisi 30–30-tasatilanteesta 14-0-jaksolla tiensä selkeään johtoon, kun taas kolmannella jaksolla Ponteva nousi kymmenen pisteen takaa-ajoasemasta (40–50) 13-0-jaksollaan kolmen pisteen johtoon.

 

Päätösjaksolla Ponteva repäisi jälleen vieden 55–54-tilanteesta pariminuuttisen 9-0. Riento piipahti vielä neljän pisteen päähän, mutta Mirka Kilpijärven (13/1) oikea-aikainen kolmonen lopetti turkulaisten pyristelyt.


Hyvinkääläisten amerikkalaispelaajat Amber Land (18/17/3 riistoa) ja Kathlyn Varno (16/9/5 syöttöä) vastasivat kotijoukkueen iskuvoimasta. Riennon parhaat pisteet upottivat Brittany Hedderson (15/6/2 blokkia) ja Callan Taylor (13/6), joista tosin Hedderson sortui yhdeksään pallonmenetykseen.

 

Lisätietoja: Naisten SM-sarja
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

12.5.2025 12:33 Naisten Korisliiga

Miikka Sopanen jatkaa BC Nokian naisten päävalmentajana kaudella 2025–26

BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.

5.5.2025 10:30 Naisten Korisliiga

Pyrinnön naisille tukku tärkeitä jatkosopimuksia - Ebba Pekonen uutena mukaan

Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

Näytä lisää vastaavia