Peli-Karhut aloitti finaalit kotivoitolla

6.4.2011 21:35 Kotkan Peli-Karhut nujersi kotiareenallaan vierailleen Catz Lappeenrannan lukemin 89–65 (38–38) naisten SM-sarjan finaaliavauksessa keskiviikkona. Seuraavan kerran finalistit ottavat mittaa toisistaan perjantaina Lappeenrannassa.

Krystal Vaughnin kuusi peräkkäistä pistettä päätösjaksolla auttoivat PeKan lopulliselle karkumatkalle.

Reetta Piiparin Catz pääsee yrittämään finaalisarjan tasoitusta perjantai-iltana kotiyleisönsä edessä Lappeenrannassa. Kuvat: Kai Kilappa & Matti Koskinen.

PeKa lähti otteluun erittäin terävästi ja karkasi kymmenen pisteen johtoon (21-11) jo reilun kuuden minuutin pelin jälkeen.

Ontuneen ensimmäisen neljänneksen jälkeen Catz aloitti ryhtiliikkeen ja nousi toisella jaksolla muutamaan otteeseen jopa PeKan ohitse. Catzin Hanna Vapamaa (15/4) onnistui tärkeissä kolmosissa ja piti joukkueensa moraalia yllä. Puoliajalle mentiin tasatilanteessa, eikä kolmaskaan jakso vielä tuonut ratkaisevaa eroa joukkueiden välille.

Viimeiselle neljännekselle lähdettiin PeKan hienoisessa kolmen pisteen johdossa 57–54.

- Saimme peliin hyvän aloituksen ja pienen suvantovaiheen jälkeen myös hyvän lopun. Catz unohti viimeisellä jaksolla puolustaa ja me pääsimme rokottomaan aika vapaasti, PeKa-luotsi Seppo Kurki selvitti.

Lopullisesti avausfinaali ratkesi päätösneljänneksen puolivälissä Krystal Vaughnin kuuden peräkkäisen pisteen myötä, jotka nostivat kotijoukkueen 72-60-johtoon.

Catzin yksi ongelma oli tehoton aloitusviisikko, jonka onnistui pussittaa vain 44 pistettä PeKan 78:aa vastaan. PeKa upotti kakkoset, kolmoset ja vapaaheitot paremmalla tarkkuudella kuin vastustajansa ja kahmi levypallotkin ahnaammin.

- Puoliajalla olin pettynyt meidän levypallopelaamiseen, mutta sekin korjaantui, kun otimme puolustuspään tarkemmin. Meillä on taitava joukkue, johon voi luottaa tiukassa paikassa, Kurki jatkoi.

Parketin parhaimmisto löytyi PeKan riveistä, kun Vaughn (26/5), Shanika Freeman (19/17) ja Amanda Lassiter (19/8) toivat karhunosan joukkueensa pistesaaliista. Catzin tehokkaimmat olivat Vapamaa ja Jelena Reshetko (15/7) sekä 11 pistettä saalistanut Reetta Piipari.

Joukkueet kohtaavat perjantai-iltana finaalisarjan toisessa ottelussa Lappeenrannan urheilutalolla.

- Ei meillä vielä ole niskaotetta vastustajasta, mutta voitto kasvattaa itseluottamusta jatkoa ajatellen, PeKan valmentaja Seppo Kurki pohdiskeli voittoisan finaaliavauksen jälkitunnelmissa.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

Näytä lisää vastaavia