PeKa, EBT ja FoA avasivat pudotuspelit voitolla

23.3.2023 20:56 Naisten Korisliigan pudotuspelit saatiin käyntiin kolmella ottelulla. Sarjat ovat seuraavissa peleissä katkolla Peli-Karhuille, EBT:lle ja FoA:lle.

Sierra Moore on hurjassa iskussa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

PeKa:lle avausvoitto

Kotkan Peli-Karhut nappasi ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan. Joukkue kukisti Kouvottaret selvin numeroin 86-66.

Vierasjoukkue aloitti vahvasti ja karkasi ensimmäiselle jaksolle johdossa. Kotijoukkue sai kuitenkin pelinsä uomiinsa toiselle jaksolle. Se merkittiin PeKa:lle 24-6 ja tämän jälkeen joukkue meni menojaan.

Natalie Kleemann-Day teki tupla-tuplan 25 pisteellä ja 14 levypallolla. Roosa Kosonen pussitti 17 pistettä. Vierasjoukkueen ykkönen oli Alexandria McDonald 21 pisteellä ja 17 levypallolla.

Sarja on katkolla Peli-Karhuille lauantaina.

Ottelutilasto

Moore johdatti EBT:n voittoon

Espoo Basket Team otti illan ottelussa kovan taistelun jälkeen voiton 89-78. Sarja on katkolla espoolaisille sunnuntaina.

Ottelun kolmen ensimmäisen jakson aikana molemmilla joukkueilla oli omat hyvät hetkensä. Päätösjaksolle lähdettiin tasatilanteessa. Sen aikana Espoolaiset kuitenkin karkasivat Sierra Mooren johdolla. Hänelle kirjattiin jakson aikana 14 pistettä.

- Ei ollut helppo voitto, mutta taistelimme hienosti. Vimpeli laittoi meidät koville levypalloissa. Levypallopelaamista on parannettava, Moore sanoi ottelun jälkeen.

Moore oli hurjassa iskussa. Hän upotti 39 pistettä ja keräsi 12 levypalloa. Carmen Tyson-Thomas 21/13/6 koriin johtanutta syöttöä pelasi myös upeasti. Anni Kujala heitti ViVe:lle 18 pistettä.

Seuraava ottelu pelataan Vimpelin kotikentällä.

Ottelutilasto

FoA haki arvokkaan vierasvoiton

Tampereen Pyrintö emännöi puolivälieräsarjan avausottelussa FoA:aa. Tasaisen ottelun vei lopulta nimiinsä Alku 84-71.

Puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa, mutta Pyrintö kiri kolmannella jaksolla joukkueiden välisen eron pisteeseen. Päätösjaksolla FoA kuitenkin tiivisti puolustustaan ja Caterrion Thompson teki tuhojaan hyökkäyksessä. Näiden turvin Alku karkasi voittoon.

Jade Vega heitti vieraille 22 pistettä. Sara Rokkanen säesti 20 pisteellä. Ottelun korikuningatar oli Tera Reed, jolle merkittiin 26 pistettä ja kymmenen levypalloa.

Välieräpaikka on katkolla FoA:lle lauantaina kotikentällä.

Ottelutilasto

 
11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

5.4.2025 19:02 Naisten Korisliiga

PeKa selvisi EBT:n kiristä ja siirtyi välierissä johtoon

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.

4.4.2025 18:15 Naisten Korisliiga

Naisten välieräennakko: EBT lähtee haastamaan Peli-Karhuja - ToPo hakee finaaliputkelleen jatkoa Honkaa vastaan

Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

2.4.2025 20:20 Naisten Korisliiga

EBT taisteli tiensä välieriin pitkän kaavan jälkeen

Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

Näytä lisää vastaavia