25.10.2007 Uransa 10. kautta Korisliigassa pelaava Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä saavutti keskiviikon kierroksella 5000 pisteen rajapyykin. Kaksi mestaruutta Lappeenrantaan tuonut Riihelä sai kotiyleisöltä lämpimän kiitoksen, kun katsojat nousivat seisaaltaan osoittamaan suosiotaan kapteenin saavutukselle.
- Oli todella hienoa, että Pasin (Riihelä) 5000:s piste syntyi kotipelissä. Pasi on tehnyt pitkän päivätyön, jonka yleisö palkitsi hienoilla suosionosoituksilla, iloitsi Lappeenrannan päävalmentaja Mika Turunen sanomalehti Etelä-Saimaassa.
Pasi Riihelä teki seitsemän pistettä keskiviikkona, kun Lappeenranta nitisti kotonaan Kouvot lukemin 82-79.
Kautta aikain Riihelä on nyt tehnyt Korisliigan runkosarjassa 5003 pistettä. Ottelukohtaiseksi keskiarvoksi 199-senttiselle laiturille muodostuu 15,8 piste-ennätyksen ollessa kova 45.
Muista aktiivipelaajista 5000 pisteen rajapyykin ovat ylittäneet vain Korihaiden Pasi Kauha (6228) ja Joensuun Katajan Andre Foreman (5792).
Nykyisin 32-vuotias Pasi Riihelä pelasi ensimmäinen pääsarjapelinsä 14.10.1995 (Pyrintö-KanKi). Hänet on valittu kahdesti liigan parhaaksi pelaajaksi (1998, 2004), hänellä on kaksi Suomen mestaruutta (2005, 2006) ja kahdesti hän ollut voittamassa myös Suomen cupin (2005, 2006).
Maaotteluja Riihelällä on miehissä 66 ja nuorissa 23, jonka lisäksi hän on pelannut ammattilaisena Saksan, Ruotsin ja Sveitsin pääsarjoissa.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.