15.7.1999 Suomen koripallomaajoukkueen vakiomiehistöön kuuluva 199-senttinen laituri Pasi Riihelä vaihtaa maisemaa Saksasta Ruotsiin. Riihelä, 24, on solminut kahden vuoden sopimuksen Ruotsin pääsarjajoukkue Magic M7 Boråsin kanssa.
Viime kauden Riihelä koripalloili suomalaisvalmentaja Ari Tammivaaran luotsaamassa USC Freiburgin joukkueessa Saksan mestaruussarjassa Bundesliigassa. Nokialta lähtöisin oleva Riihelä pelasi vakuuttavan kauden, mutta nuori Freiburgin joukkue tippui kakkos-Bundesliigaan karsintojen jälkeen.
Freiburgissa Riihelä pelasi 20 ottelua, joissa peliaikaa Tammivaaralta liikeni 24,7 minuuttia ottelua kohden. Tilastosarakkeisiinsa suomalaislaituri nakutti 9,4 pistettä ja napsi 3,6 levypalloa, jonka lisäksi hän riisti 1,3 kertaa. Näyttävistä donkeistaan ja nopeiden hyökkäyksien päätöksistään tunnetun Riihelän kahden pisteen heittojen onnistumisprosentti oli hyvä 51,9 %.
Suomessa pelatessaan Riihelän ura oli koko ajan nousujohteinen. Vuonna 1995 hänet valittiin I divisioonan parhaaksi pelaajaksi (Kankaantaan Kisa), SM-sarjan Vuoden tulokkaaksi 1996 (Kisa), Vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi 1997 (Kouvot) ja Vuoden pelaajaksi 1998 (Kouvot).
Maajoukkuepaidan Riihelä on pukenut päälleen 24 kertaa ja lienee vahvasti mukana kuvioissa, kun päävalmentaja Aaron McCarthy valitsee syksyn EM-semifinaalikierroksen otteluihin joukkuettaan.
Borås ei vakuuttanut viime kaudella sen paremmin kotimaansa Basketliganissa kuin Suomalais-ruotsalaisessa liigassakaan, johon se osallistui. Basketliganissa se jäi toisen lohkon viimeiseksi (11 voittoa ja 14 tappiota), eikä selvinnyt pudotuspeleihin. Suomalais-ruotsalaisessa liigassa M7 oli kahdeksas (8-10) kymmenen joukkueen sarjassa.
Uudet tuulet kuitenkin puhaltavat Boråsissa, josta kielii myös joukkueen saama etuliite "Magic". NBA-legenda Earvin "Magic" Johnson on nimittäin ottanut ruotsalaisjoukkueen suojiinsa ja antanut nimensä käyttöön markkinointitarkoituksiin. Yhteistyö pitää kuitenkin sisällään muutakin, josta kertoo se, että Magic M7 Borås leireili Johnsonin vieraana San Diegossa kesällä. Riihelä oli mukana joukkueen mukana Kaliforniassa.
- Joukkueessa on paljon nuoria mukavia kavereita, joiden ansiosta joukkueeseen sisäänpääsy tulee olemaan helppoa. Lisäksi joukkueen tavoitteet tuntuvat olevan kovia ja haasteellisia, kertoi Zürichin lentokentältä tavoitettu Pasi Riihelä, joka oli matkalla lomailemaan Saksaan.
Tulevalla kaudella Magic M7 Borås osallistuu Pohjois-Euroopan liigaan NEBL:ään sekä Korac Cupiin, jossa sen karsintavastuksena on hallitseva Suomen mestari, Riihelän entinen seura, Kouvot. Myös NEBL:ssä Borås saa suomalaisvastuksia, kun sarjassa ovat mukana Tapiolan Honka Espoosta ja TeamWARE ToPo Helsingistä.
- Kansainväliset sarjat olivat minulle todella tärkeä tekijä, että allekirjoitin sopimuksen Boråsin kanssa. Suomalaisjoukkueiden kohtaaminen toi vielä oman lisäkiinnostuksensa, jatkoi Riihelä.
Pituus: 199 cm
Syntymäaika: 6.4.1975
Maaottelut: 24
Ensimmäinen maaottelu: 7.8.1996, Tanskaa vastaan
Maaotteluennätys: 18 pistettä, Ruotsia vastaan 1997
Seurajoukkue: Magic M7 Borås, SWE
Tilastot 1998-99: 20 ottelua, 24,7 minuuttia, 9,4 pistettä, 3,6 levypalloa, 0,6 syöttöä, 1,3 riistoa, 0,3 torjuntaa, 2P 51,9 %, 3P 38,0 %, 1P 62,5 % (USC Freiburg, GER).
Valintoja: I divisioonan paras pelaaja 1995, SM-sarjan Vuoden tulokas 1996, Vuoden kehittynein pelaaja 1997, Vuoden pelaaja 1998.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi kotitappion Boston Celticsille 119-129. Lauri Markkanen heitti 22 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Edon Maxhuni tuikki Gravelines-Dunkerquen joulutähtenä, kun hän siivitti joukkueensa kauden kolmanteen voittoon. Miikka Muurinen teki piste-ennätyksensä Partizanin paidassa ja Olivier Nkamhoua avitti Varesen tärkeään voittoon Italian Serie A1:ssä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti toisen peräkkäisen pelinsä ja samalla katkaisi San Antonio Spursin kuuden ottelun mittaisen voittoputken. Lauri Markkanen heitti 29 pistettä, kun Jazz voitti Spursin 114-127.
NBA:ssa Utah Jazz nappasi niukan kotivoiton Detroit Pistonsista 131-129. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä, 4 levypalloa ja 4 syöttöä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.