Panttereiden naisten valmennusjohto vaihtuu

2.4.2002 Pantterit viikko sitten kolmanteen perättäiseen naisten Suomen mestaruuteen johtaneet Mikko Kurki ja Annamaija Keturi eivät jatka joukkueen valmennusjohdossa. Kaksikko vietti läksiäisiään iloisissa tunnelmissa sunnuntaina Vilnassa. Pantterit oli juuri päättänyt kautensa ja saavuttanut erinomaisten esitysten jälkeen viidennen sijan Baltian liigassa (BWBL).

- Kaksi kautta valmennusta, 60 ottelua kaudessa on sellainen työmäärä, että normaalissa päivätyössä olevan on pakko vetää välillä henkeä, totesi tyytyväinen Mikko Kurki hieman haikeana.

Kakkosvalmentaja ja entinen huippupelaaja Annamaija Keturi joutuu myös vaativan työnsä, Helsingin Yliopiston rekrytointipalveluissa, takia luopumaan valmentamisesta.

- Menneet kaksi kautta ovat olleet äärimmäisen mielenkiintoisia, arvioi "Annis".

Kurki ja Keturi ovat kahden kauden ajan muodostaneet toimivan valmentajakaksikon. Pantterit toivookin saavansa pitää heidät edelleen mukana, muissa tehtävissä.

Panttereiden fyysinen valmentaja Mika Järvinen siirtyy seuraavaksi neljäksi vuodeksi Yhdysvaltoihin yleisurheiluvalmentajaksi. Järvinen hoitaa kuitenkin vielä elokuun loppuun saakka Pantteri-naisten valmistautumista ensi kauteen.

Uuden valmennusjohdon Pantterit pyrkii valitsemaan mahdollisimman nopeasti.

Kansainvälinen toiminta jatkuu

Pantterit on tahkonnut kaksi kautta SM-sarjan ohella Baltian liigaa, joka on monessa suhteessa rinnastettavissa miesten Pohjois-Euroopan liigaan (NEBL). Menneen kahden kauden aikana joukkue on pystynyt voittamaan liettualaista Lietuvos Telekomasia lukuun ottamatta kaikki muut liigassa pelaavat joukkueet.

Sijoituksen parantaminen ensi vuoden BWBL-liigassa tulee olemaan Pantterien ensisijainen tavoite, vaikka se tapahtuisi SM-runkosarjan menestyksen kustannuksella.

Juuri päättyneessä Baltian liigassa toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet Baltiskaja Zvezda (RUS) ja TTT Riga (LAT) saapuvat 17.-19.8.2002 pelattavaan Pantterien turnaukseen Helsinkiin.

Asiat

 
7.8.2025 16:05 Seura tiedottaa

Angel de Juan Jausás mukaan WB-Panttereiden naisten valmennukseen

Gran Canarialta kotoisin oleva 27- vuotias Angel on A-lisenssivalmentaja, jolta löytyy valmennuskokemusta Espanjasta ja Suomesta. Kolme vuotta sitten Suomeen saapunut Angel toimi viime kaudella BC Nokian Naisten korisliigajoukkueen apuvalmentajana ja WU19-16 -joukkueiden päävalmentajana.

1.8.2025 12:41 Seura tiedottaa

WB-Pantterit on solminut kaksivuotisen valmennussopimuksen Justice Grahamin kanssa

WB-Pantterit jatkaa toimintansa kehittämistä ja Justice Grahamin tulo seuraan tuo merkittävää osaamista poikapuolen valmennukseen. Kolmena edellisenä kautena MU19 SM-kultaa valmentajana voittanut Graham on suorittanut koripalloliiton HKVT-tutkinnon.

30.7.2025 16:16 Seura tiedottaa

Satu Halla ja Tom Cooman sopimukseen Lahti Basketball Junioreiden kanssa

Lahti Basketball Junioreiden viime kausi oli merkittävän kasvun vuosi. Kauden 2025-26 sopimukset Satu Hallan ja Tom Coomanin kanssa sekä päävalmentajavalinnat osoittavat, että seura jatkaa vahvaa panostusta niin lasten ja nuorten liikuttamiseen kuin laadukkaaseen valmennukseen.

30.7.2025 11:04 Lastenvalmennusverkosto

Syyskuisen Lastenvalmennusseminaarin pääesiintyjäksi lasten koripallovalmennuksen legenda Maurizio Cremonini

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Lohjalla Kisakallion Susi Training Centerissä sunnuntaina 21. syyskuuta. Pääesiintyjäksi saapuu kansainvälinen minikoripallon legenda, italialainen Maurizio Cremonini.

29.7.2025 11:50 Valmentajat

FABC: Jirka Poropudas korvaa Vesa Vertion – Tiedettä ja tilastoja valmennuksen tueksi

FABC haluaa onnitella Vesa Vertiota lämpimästi hänen uudesta työtehtävästään Rytas Vilnan valmennuksessa. Uudet haasteet ovat aina askel eteenpäin, mutta valitettavasti ne tarkoittavat myös sitä, että Coach Vertio joutuu perumaan osallistumisensa tulevaan klinikkaan.

21.7.2025 13:39 Juniorivalmennusverkosto

Jyri Lehtonen esiintyjäksi elokuun FABC-klinikalle

Vantaan Martinlaakson koululla 30.-31.8. järjestettävä FABC-klinikka vahvistuu taas yhdellä huippuvalmentajalla, kun Suomen maajoukkueen entinen pelinrakentaja ja kohta jo 20 vuotta huippuvalmennustehtävissä toiminut Jyri Lehtonen saapuu klinikalle esiintyjäksi.

18.6.2025 15:17 Vastuullisuus

Nuorten pelaajien rekrytoinnin eettinen toimintamalli ohjaa vastuulliseen toimintaan

Koripalloliitto kannustaa kaikkia toimijoita vastuulliseen, eettiseen ja muita lajin parissa toimivia seuroja kunnioittavaan toimintaan niin pelaajasiirtoihin kuin muuhunkin toimintaan liittyvissä asioissa.

16.6.2025 17:23 Seura tiedottaa

HoNsUn kauden 2025-2026 päävalmentajat julkaistu

HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.

16.6.2025 12:53 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy marraskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. llmoittautuminen marraskuussa alkavalle kurssille päättyy 7.10.

13.6.2025 13:59 Valmentajat

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Forssassa

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Forssassa yhteistyössä Feeniks Basketin kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.

Näytä lisää vastaavia