3.6.2013 Lahden Suurhalliin ottelunsa pelikaudeksi 2013/14 siirtävä Namika Lahti lähtee myös tulevaan liigakauteen Ilkka Palviaisen, 33, komennossa. Viime kauden joukkueesta lahtelaisrivistöissä jatkaa uuteen liigakauteen Aleksi Alanen, 22.
Ilkka Palviainen jatkaa Namika Lahden päävalmentajana. Kuva: Namika Lahti.
Joensuulaistaustainen Ilkka Palviainen on toiminut Namikan organisaatiossa valmennustehtävissä usean vuoden ajan ja aloittaa nyt toisen kautensa päävalmentajana liigatasolla.
Namika Lahti voitti kauden 2012/13 aikana pelaamastaan 44 runkosarjaottelusta 13 ja varmisti liigapaikkansa aivan runkosarjan lopussa voittamalla maalis-huhtikuun taitteessa kolme perättäistä ottelua.
– Olen tyytyväinen siihen, että saan olla mukana seuran uudelleenrakennusprosessissa. Täällä on menty vuoden aikana paljon toiminnassa eteenpäin ja on paljon positiivisia signaaleita siitä, mitä tuleman pitää, Palviainen kuvailee Namika Lahden tiedotteessa.
– Itselleni on luontainen jatkumo olla Namikassa. Yksi vuosi on hyvin lyhyt aika toimia tässä tehtävässä päävalmentajana, joten uskon, että monet kasvukivut on kasvettu viime vuodesta ja saadaan kilpailukykyisempi joukkue kokoon.
Namika Lahden ensimmäinen sopimuspelaaja kaudeksi 2013/14 on Namikan juniorikoulun kasvatti Aleksi Alanen. 194-senttinen Alanen kirjasi viime kaudella 37 ottelua 23,3 minuutin, 7,2 pisteen ja 2,6 levypallon keskiarvoilla.
– Hyvät fiilikset ja odotan tietenkin innolla koko tätä projektia, nyt kun joukkue rakentuu tähän ympärille ja pelataan lisäksi uudessa hallissa. Omana tavoitteena on kehittyä edelleen sekä taito- että fyysisellä puolella ja parantaa omia esityksiä kentällä, Alanen kertoo.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.