Odabasi ja Järvi täydentävät Hongan kokoonpanon

12.9.2013 Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimukset kahden lahjakkaan oman kasvatin kanssa. Viime kaudella maineikkaassa turkkilaisessa Fenerbahcessa pelannut Anton Odabasi sekä seuran A-poikien kantaviin voimiin kuulunut Okko Järvi edustavat ensi kaudella Hongan miesten edustusjoukkuetta.

Suurlupaus Anton Odabasi palaa Turkista Espooseen. Kuva: Francois Perthuis.

206-senttinen Odabasi harjoitteli viime kaudella Fenerbahcen Euroliiga-joukkueen kanssa ja oli seuran A-juniorijoukkueen parhaita pelaajia. Pienenä laitahyökkääjänä pelaava Odabasi oli Turkin nuorten mestaruusturnauksessa toiseksi sijoittuneen Fenerbahcen paras pistemies.

 

– Olin kolme viikkoa sitten Turkissa try out -leirillä, jossa valmennuksesta vastasi Fenerbahcen uusi päävalmentaja Zeljko Obradovic. Hän nosti leiriltä esiin kolme pelaajaa, joiden joukkoon kuuluin. Obradovicin kanssa käymieni keskustelujen pohjalta totesimme, että Fenerbahcen joukkueessa peliaikaa ei vielä ensi kaudella tulisi riittävästi kehitykseni kannalta, Odabasi kertoo.

 

– Sain tarjouksen myös kahdelta muulta turkkilaiselta seuralta, mutta lopulta paluu kasvattajaseuraani oli paras vaihtoehto. Pääsen tuttuun ympäristöön, jossa minulla on mahdollisuudet saada riittävästi peliaikaa sekä Korisliigassa että Honka Akatemiassa. Suomessa pystyn myös suorittamaan lukion helpommin loppuun, jatkaa Odabasi.

 

Edellisen kerran Odabasi pelasi Hongassa kaudella 2011/12, jolloin hän urakoi A-poikien SM-sarjassa 18 pistettä ja 10 levypalloa ottelua kohden. Miesten divarissa Odabasi väläytteli 5,4 pisteen keskiarvolla. Lisäksi Odabasi on pelannut 32 nuorten maaottelua 13,0 pisteen keskiarvolla.

 

Hongan toinen uusi sopimuspelaaja on 192-senttinen, 17-vuotias Okko Järvi. Pelipaikoilla 2-3 viihtyvä Järvi lunasti paikan miesten joukkueessa hyvin sujuneen kesäharjoittelun jälkeen. A-poikien Suomen mestaruutta viime keväänä juhlinut Järvi on pelannut kahdeksan nuorten maaottelua.

 

Tapiolan Hongan miesten joukkueella on 13 pelaajasopimusta kaudeksi 2013/14. Okko Järven ja Anton Odabasin lisäksi joukkueessa pelaavat Anthony Tucker, Ilkka Sirola, Ronnie Clark, Tuomas Iisalo, Jaran Burrows, Joni Herrala, Henri Niemistö, Ville Wuorenjuuri, Villematti Kopio, Tero Laitinen ja Henri Ventoniemi.

 

Lisätietoja: Hongan tiedote
 
2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

Näytä lisää vastaavia