Nymburg liikaa Bisonsille VTB-liigassa

9.11.2014 Tšekkiläinen Nymburg nappasi vierasvoiton Loimaan liikuntahallissa pelatussa ottelussa Bisonsista loppunumeroin 93-85 (48-42). Bisonsilla oli ottelun avaimet käsissään ensimmäisellä puoliajalla, mutta vieraiden vahva viimeisen neljänneksen viimeistely varmisti voiton Nymburgille.

Bisonsin Aaron Johnsonin 10 namusyöttöä eivät olleet tarpeeksi kaatamaan Nymburgia. Kuva: Tytti Nuoramo.

Kumpikaan joukkue ei saanut etuasemaa avausneljänneksellä, mutta toisella puoliajalla Bisons juoksi 6-0 ja keräsi minuutti sen jälkeen 10 pisteen johtoaseman, mutta Nymburg vastasi välittömästi heittämällä kaksi perättäistä kolmosta.

Nymburg alkoi heiluttamaan pelin tahtipuikkoa toisella puoliajalla, mutta aina kun näytti siltä, että vieraat lähtevät karkuun, niin Bisonsin Roope Ahonen (20/2) vastasi heittämällä tekemällä kovan korin.

Bisons oli vielä reilu kolme minuuttia ennen päätössummeria yhden pisteen johdossa, mutta Nymburg vei kaksi minuuttia pelistä 9-3 eikä loimaalaiset pystyneet hienosta taistelusta huolimatta enää kääntämään peliä itselleen.

Ahosen lisäksi Bisonsilta onnistuivat Travis Nelson (13/4), Aaron Johnson (15/1/10 syöttöä) ja Ian Hummer (14/12). Ottelun kuningas oli kuitenkin tšekkiläisten Christian Burns (25/6/3 syöttöä/3 riistoa).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

9.10.2025 10:00 Susijengi

Susijengin Ranska-ottelun liput nyt myynnissä

Susijengin historiallinen neljäs sija EM-kisoissa nosti joukkueen puheenaiheeksi koko maassa, ja tunnelma oli käsinkosketeltava. Susijengi pelaa MM-karsintojen kotiavauksen Ranskaa vastaan 1. joulukuuta.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

8.10.2025 17:20 Miesten I divisioona A

Aikuisten I divisioonat käynnistyvät torstaina

Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.

8.10.2025 13:38 Koripalloliitto

Hae nuorten maajoukkuevalmennukseen kaudelle 2026

Suomen Koripalloliitto hakee osaajia nuorten maajoukkueiden valmennus- ja tukitehtäviin kaudelle 2026.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

Näytä lisää vastaavia