Nokia nosti mestaruusviirin tuliterän hallin kattoon ennätysyleisön edessä – Mikael Aalto avasi Korihaiden kauden rytinällä

4.10.2024 20:47 Korisliiga-kauden 2024–25 avajaisillassa nähtiin kovia tilastoesityksiä niin pitkän linjan ammattilaisilta kuin nousevilta nuorisotähdiltäkin.

BC Nokian uusi kotihalli vihittiin käyttöön. Kuva: Joonas Cavén.

BC Nokia avasi kautensa upouudessa kotihallissa ja rikkoi samalla oman yleisöennätyksensä kirkkaasti. Ottelua seurasi käyttöön vihityn AGCO Power Arenan lehtereillä peräti 1748 katsojaa – yli 700 enemmän kuin aiemmassa ennätysottelussa. Illan alkajaisiksi kattoon nostettiin seuran viimekeväinen mestaruusviiri.

Kotiyleisön harmiksi näätäpaidat joutuivat kuitenkin taipumaan itse pelissä luvuin 71–79. Pisteet vienyt vierailija oli Kauhajoki.

Voittajien pistetehtailua johtivat etunenässä tuoreet ulkomaalaisvahvistukset Kaden Anderson ja Joseph Toussaint 17:llä per pelaaja.

– Koripallo on aina koripalloa. Välillä osuu, välillä menee ohi, mutta yllätyin tänään erityisesti fanikulttuurista. Täällä on hurja määrä väkeä tuomassa energiaa, ja olen innoissani alkavasta kaudesta, Korisliiga-tulokas Toussaint kommentoi tuoreeltaan Ruudun lähetyksessä.

Nokian Xavier Green ylsi 21 pisteeseen ja keräsi ohessa 12 levypalloa.

Ottelutilastot

Mikael Aalto ei säästellyt ruutia johtaessaan Korihait väkevään vierasvoittoon Loimaalla. Bisons taipui kotikentällään luvuin 74–86.

Aallon tilastot ottelussa olivat 26 pistettä, kaksi torjuntaa ja 12 levypalloa, joista puolet hyökkäyspäästä. Pisteet syntyivät 64 prosentin tarkkuudella kahden pisteen alueelta ja 72 prosentin vapaaheittotarkkuudella – ilman ainuttakaan kolmen pisteen yritystä.

Bisonsin puolella korisukkaa heilutti aktiivisimmin paluumuuttaja Tevaun Kokko, jolle merkittiin 16 pistettä, neljä levypalloa ja kolme riistoa.

– Tuntuu ihanalta olla takaisin Loimaalla. Nyt täytyy vain palata parketilla ja olla parempia: noudattaa kurinalaisesti taktiikkaa ja ottaa oppia tämän ottelun tapahtumista videolta, Kokko totesi Ruudulla.

Ottelutilastot

Nokian Tyrone Lyons tavoittelee palloa uuden pelihallin loisteessa. Kuva: Joonas Cavén.

Seagulls kaivoi voiton vastustajan 17-vuotiaan suurlupauksen huimista otteista huolimatta

Korisliiga-veteraani Rene Rougeau ja tarkkasilmäinen pelinjohtaja Lassi Nikkarinen laittoivat tuulemaan, kun heidän edustamansa Helsinki Seagulls taivutti vierailulle saapuneen Salon Vilppaan 94–85. Rougeau edusti 18 pisteellä, seitsemällä levypallolla, kolmella riistolla ja kahdella torjunnalla, ja Nikkarinen onnistui kirjauttamaan 14 pistettä ja häikäisevät 15 koriin johtavaa syöttöä.

– Ensimmäinen peli maistui oikein hyvältä, ja pitkän harjoituskauden jälkeen oli hienoa päästä pelaamaan äänekkään kotiyleisön eteen. Puolustimme tänään paljon kovemmin, ja erityisesti ottelun toisella puolikkalla se muutti ottelun suunnan meidän hyväksemme, kommentoi Nikkarinen.

Seagulls-debyyttinsä pelannut joukkuetoveri Erik Sajantila tilastoi 12 pistettä, kuusi levypalloa ja kaksi riistoa.

Vilppaan vahvimmat tilastorivit nähtiin Amin Adamulta ja vasta 17-vuotiaalta suomalaiselta suurlupaukselta Samu Adlerilta. Adamu kirjautti 21 pistettä ja seitsemän levypalloa, kun taas Adler pussitti pyöreät 20 pistettä ja herätti esityksellään vastustajan valmennuksen huomion.

– Samu Adlerin peliä oli ihailtavaa seurata, ja hän laittoi hienoja heittoja tänään sisään. Onnistuimme toisella puolikkaalla puolustuspelaamisessamme mielestäni kumminkin hyvin, totesi Seagulls-valmentaja Vesa Vertio.

Ottelutilastot

Tien päältä pisteet Kouvolaan ja Joensuuhun

Tampereen Pyrintö kärsi kitkerän 66–100-tappion Joensuusta kylään tulleelle Kataja Basketille. Voittajien työtä johtivat Keshawn Curry 28 pisteellä, Travis Jocelyn 21 pisteellä sekä Hannes Pöllä 16 pisteellä, 13 levypallolla ja kahdella torjunnalla.

Pyrinnön parhaassa terässä oli Tampereelle palannut seuraikoni Topias Palmi, joka takoi taululle 22 pistettä ja kahdeksan levypalloa.

Ottelutilastot

Lapualla Kobrat taipui Kouvoille luvuin 76–89. Voittajien isoimmista pistesuorituksista vastasivat James Bishop IV ja Thomas Gipson III, kumpikin 25 pisteellä.

Ilta oli järjestysnumerollisten miesten juhlaa, sillä Kobrien puolella pisimmän korren veti 19 pistettä upottanut Courtney Alexander II. Joukkuetoveri Trent Buttrick säesti 18 pisteellä ja 12 levypallolla.

– Saimme hieman huonon alun, mutta taistelimme itsemme takaisin peliin. Emme kuitenkaan loppujen lopuksi saaneet vastattua vastustajan jokaiseen runiin, Buttrick summasi ottelutunnelmia.

Ottelutilastot

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia