Niko Malinen jatkaa Korihaissa

20.6.2013 Korisliigaa pelaava Uudenkaupungin Korihait on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen takamies Niko Malisen kanssa. Kaksi edellistä kautta Korihaissa pelannut 191-senttinen, 22-vuotias Malinen pelasi viime kaudella 37 ottelua 18 minuutin keskiarvolla.

Niko Malinen jatkaa Korihaissa seuraavat kaksi vuotta. Kuva: Korihait.

Malinen peräti tuplasi pistekeskiarvonsa kaudella 2012/13. HoNsUn kasvatteihin kuuluvan Malisen ranteesta syntyi peräti 7,8 pistettä ottelua kohden. Lisäksi Malinen osoitti arvonsa puolustuspäässä ja oli joukkueen paras +/- -tilastossa.

 

– Jatko Korihaissa oli luonnollinen valinta, sillä asiat Uudessakaupungissa ovat toimineet hyvin ja vastuun lisääntyessä myös oma peli on kehittynyt, kertoi sopimukseen tyytyväinen Malinen Korihaiden tiedotteessa.

 

– Niko teki viime kaudella tasaista jälkeä molemmissa päissä kenttää ja otti samalla selkeitä kehitysaskelia. Niko on luontainen korintekijä, ja tulee olemaan tärkeä osa ensi kauden joukkuetta. Lisäksi joukkueen rakentamisen kannalta on tärkeää, että jo ennestään tutut pelaajat jatkavat seurassa, myhäili Korihaiden tuore päävalmentaja Ari Mikkola.

 

Malinen on pelannut urallaan 20 nuorten maaottelua ja heittänyt niissä 32 pistettä. Kaudella 2008/09 Malinen voitti A-poikien SM-sarjan korikuninkuuden 23,5 pisteen keskiarvolla.

 

Korihailla on ensi kaudesta pelaajasopimukset Malisen lisäksi Mikko Jalosen ja Sami Ikävalkon kanssa. Joukkueen kotimaista runkoa täydennetään vielä lähiviikkoina, jonka jälkeen katseet suunnataan ulkomaalaisvahvistuksiin.

 

Lisätietoja: Niko Malinen

 

Lisätietoja: Korihaiden tiedote
 
26.3.2025 20:51 Korisliiga

Kouvot villitsi kotiyleisön päihittämällä Seagullsin toisella jatkoajalla – Kataja ja Kauhajoki kasvattivat johtonsa 2–0:aan

Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.

25.3.2025 21:18 Korisliiga

Korihait tasoitti puolivälierät Vilpasta vastaan

Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.

23.3.2025 19:02 Korisliiga

Pyrintö kävi lähellä yllätystä, mutta tuorein vahvistus käänsi pelin Kauhajoelle

Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.

22.3.2025 21:18 Korisliiga

Korisliigan puolivälierät käynnistyivät: Vilpas taivutti Korihait trillerissä, Seagulls ja Kataja jyräsivät omat vastustajansa

Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

21.3.2025 17:43 Korisliiga

Puolivälieräennakossa oikealla hetkellä hävinnyt Seagulls, tilanteen tasalle nouseva nuori Kouvot, ailahdellen menestynyt Vilpas ja renessanssia elävä Korihait

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).

21.3.2025 08:45 Korisliiga

Puolivälieräennakossa hitaasti kuumennut Kauhajoki, peloton Pyrintö, torjuntavoiton ottanut Kataja ja hyvin rakennettu Bisons

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).

20.3.2025 12:01 Korisliiga

Katajan Currysta korikuningas – Seagulls nautti Lassi Nikkarisen tarjoiluista

Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.

19.3.2025 20:40 Korisliiga

Korisliigan viimeinen playoff-joukkue ratkesi – Tuukka Kotti jätti hyvästit koripallokentille Espoossa

Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.

19.3.2025 09:35 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: Kuka nappaa viimeisen pudotuspelipaikan? Kenestä korikuningas?

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.

15.3.2025 20:01 Korisliiga

Pyrintö varmisti alemman jatkosarjan voiton – Kouvot ohitti Nokian kilpailussa viimeisestä playoff-paikasta

Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.

Näytä lisää vastaavia