25.3.2007 UU-Korihaiden amerikkalaissentteri Ed Nelson varmisti IS-tähtikisan voiton Korisliigan lauantaisella runkosarjan päätöskierroksella. Nelson saalisti kolme tähteä voitokkaassa Pussihukat-ottelussa ja kasvatti kauden kokonaissaldonsa 54 tähteen. Kisassa toiseksi jäi Espoon Hongan maajoukkuelaituri Jukka Matinen, joka hävisi Nelsonille vain yhden tähden erolla.
Myös Matiselle ojennettiin lauantain ottelussa kolme tähteä, kun hän upotti 29 pistettä ja johdatti Hongan 76-66-vierasvoittoon Kouvoista. Matinen teki kisassa muutenkin vahvan loppukirin, sillä hän sai neljällä viimeisellä kierroksella yhteensä 11 tähteä eli yhtä vaille maksimimäärä.
Suomen maajoukkuepelureista Matisen lisäksi korkealle sijoittuivat Joensuun Katajan kaksikko Sami Lehtoranta-Petri Virtanen. Lehtoranta johti IS-tähtikisaa pitkin kautta, mutta miehen viime viikkojen selkävaivat ja Katajan yllättävät vaikeudet runkosarjan loppusuoralla pudottivat hänet kisan kärkikahinoista. IS-tähtiä ei herunut Lehtorannalle viidellä viimeisellä kierroksella ainoatakaan. Lehtorannan loppusaldo 45 riitti neljänteen sijaan. Viime kaudella IS-tähtikisan voittanut Virtanen kokosi tähtiä 38 ja oli seitsemäs.
Äskettäin 25 vuotta täyttänyt Ed Nelson kuittaa IS-tähtikisan voitostaan 3400 euron palkintoshekin. 203-senttisen ja 119-kiloisen Connecticut-yliopiston kasvatin nimi liitetään IS-tähtikisavoittajien joukkoon, joita ovat Virtasen ohella nykyisin Honkaa edustava Tim Kisner (2005), Pasi Riihelä (2004), Erron Maxey (2003) ja Lonnie Cooper (2002).
Kaikkiaan IS-tähtiä jaettiin Korisliigan runkosarjakauden kaikissa 264 ottelussa 119 eri pelaajalle. Tähtiraatien ohjenuorina valinnoille olivat pelaajien näyttävät suoritukset, joukkuepelaaminen sekä reilu peli.
IS-tähtikisan lopputilanne nähtävissä kokonaisuudessaan osoitteessa tästä.
|
54 |
Nelson Ed (Korihait) |
|
53 |
Matinen Jukka (Honka) |
|
48 |
Cuffee Michael (LrNMKY) |
|
45 |
Lehtoranta Sami (Kataja) |
|
41 |
McDade Ryan (Tarmo) |
|
40 |
Wright James (Pyrintö) |
|
38 |
Virtanen Petri (Kataja) |
|
36 |
Axton Marc (Kataja) |
|
35 |
Davis Chris (Componenta) |
|
35 |
Fields Jerald (KTP) |
|
33 |
Cummings Monte (Honka) |
|
32 |
Wesby Alex (ToPo) |
|
30 |
Harrison Dennis (Pyrintö) |
|
30 |
Jackson Marcus (Componenta) |
|
29 |
Ilmonen Toni (KTP) |
|
29 |
Laaksonen Sami (Kouvot) |
|
29 |
Vaskys Augenijus (Namika Lahti) |
|
29 |
Williams Matthew (Honka) |
|
27 |
Scruggs Lee (Namika Lahti) |
|
25 |
Spivey Jermaine (KTP) |
|
2006 |
Petri Virtanen (Kataja) |
|
2005 |
Tim Kisner (Vilpas) |
|
2004 |
Pasi Riihelä (LrNMKY) |
|
2003 |
Erron Maxey (PuHu) |
|
2002 |
Lonnie Cooper (Honka) |
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.