29.9.2007 Tähtäimensä koripalloliiga NBA:han asettanut Espoon Hongan maajoukkuemies Petteri Koponen astuu armeijan harmaisiin ensi maanantaina. NBA:n kaikkien aikojen ensimmäinen ykköskierroksen suomalaisvaraus Koponen, 19, suorittaa varusmiespalveluksensa Urheilukoulun riveissä Hennalan varuskunnassa Lahdessa.
- Kävimme kuvion läpi Hongan päävalmentajan Mihailo Pavicevicin kanssa ja katsoimme, että nyt on oikea aika hoitaa armeija alta pois, kertoo Koponen.
Koponen ehtii viettää Hennalan kasarmilla yhden yön, kunnes vuorostaan hallitseva Suomen mestari Honka saa takamiehen takaisin palvelukseensa.
- Harjoittelen heti tiistaina Hongan kanssa ja valmistaudun keskiviikkona Tapiolassa pelattavaan Suomen cupin puolivälieräotteluun Kouvoja vastaan.
Alokas Koposen aamukampa harvenee muutenkin hyvää vauhtia Espoon suunnalla, sillä Korisliiga käynnistyy ensi viikon lauantaina. Honka kohtaa avauskierroksella kotonaan viime kevään finaalivastustajansa Namika Lahden.
Hongan nuorekkaasta liigajoukkueesta Eldar Skamo suorittaa parhaillaan asevelvollisuuttaan Santahaminassa. Anselmi Vanjoki ja Teemu Rintala ovat puolestaan Urheilukoulussa, josta he pääsevät siviiliin kuuden kuukauden palvelusajan jälkeen 30. marraskuuta.
- Jos kaverit yrittävät jermuilla minulle Hennalassa, niin minä koulutan heitä sitten harjoituksissa, heittää Koponen hymyssäsuin.
Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen näkee Koposen ratkaisun onnistuneena. Koponen olisi voinut suorittaa asevelvollisuutensa myös pätkissä myöhemmin kesällä, mutta se olisi toisaalta saattanut haitata valmistautumista maajoukkuepeleihin ja tietenkin sen suuren unelman toteutumista, eli tavoitteena olevan sopimuksen sorvaamista hänen NBA-oikeutensa omaavan
Portland TrailBlazersin kanssa.
- Armeija tulee Koposen varusmiesajan osalta hienosti vastaan. Urheilukoulu pitää huolen siitä, että varusmiesaika ei suinkaan vaaranna Petterin kehittymistä koripalloilijana, eikä toisaalta alkavaa liigakauttakaan. Se on tietenkin myös armeijan intressi, sanoo Saarinen.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.