Namika Lahti vahva Kotkassa

17.10.2004 Namika Lahti haki arvokkaan voiton Kotkasta koripallon Sparliigassa, kun KTP kaatui kotisalissaan 80-93 (39-52). Vieraat hallitsivat viime kauden hopea- ja pronssijoukkueiden kohtaamista alusta loppuun. KTP:n viimeinen kiri muutama minuutti ennen loppua kantoi viiden pisteen päähän, mutta Namikan Teemu Laineen kylmäverinen kolmen pisteen kori tähän saumaan katkaisi kotijoukkueen kirin lopullisesti.

Namika vei voiton tasaisuudellaan. Joukkueesta löytyi kaikkiaan kuusi kaksinumeroiset koripisteet heittänyttä peluria. Kotkalaisvalmentaja Eero Saarinen manailikin pelin jälkeen vieraiden laveaa tehoa, kun ratkaisuja tuli tasaisen tehokkaasti sekä läheltä että kaukaa. 

Amerikkalaiset Monte Cummings 21 pisteellä ja Mario Woodson 17 pisteellä ja yhtä monella levypallolla olivat voittajien tehokkaimpia. Myös Laine keräsi 17 pistettä. 

KTP:nkin tehoparin muodostivat amerikkalaiset, kun Robert Owens heitti 20 ja Ronald DeGray 16 pistettä. 

Vilpas lähellä yllätystä 

Salon Vilpas kypsytteli 33 minuutin ajan yllätystä Lappeenrannassa, jossa kotijoukkue NMKY kuitenkin käänsi viimeisellä jaksolla pelin voitokseen 86-79 (40-44). 

Pelin käännekohdaksi muodostui viimeisen jakson kolmannella minuutilla Vilppaan takamiehen Ilpo Jalosen viides virhe, jonka päälle hän otti vielä teknisen virheen. Kun NMKY sai neljän vapaaheiton lisäksi vielä uuden hyökkäysvuoron, se onnistui hetkessä kääntämään neljän pisteen vierasjohdon omaksi kahden pisteen edukseen. Kun LrNMKY vielä hiosti lopussa salolaisia paikkaprässillä, jäivät sarjapisteet Lappeenrantaan. 

Pasi Riihelä ja Andre Foreman heittävät voittajille 23 pistettä mieheen ja veivät yhdessä myös 23 levypalloa. 

Vilpas menetti pelin myös vapaaheittoviivalla, josta se sai 22 heitostaan vain yhdeksän koriin.

Vieraiden tehokkain oli jälleen pelinrakentaja Tim Kisner 21 pisteellä. 

Korihait jäi Katajan jalkoihin 

Uudenkaupungin Korihait kärsi kauden ensimmäisen kotitappionsa selkeällä erolla, kun Joensuun Kataja puolestaan haki kauden ensimmäisen vierasvoittonsa 70-89 (37-47) tuloksella. 

Ottelun sankariksi heitti itsensä Katajan amerikkalaistakamies Llewellyn Smalley, joka upotti kauden ennätyspisteet 35. Miehen heittotarkkuus oli pelitilanteissa tasan 50, kun kolmosetkin osuivat 6/12. 

Kolmikko Mika Haakana-Trevor Gaines-Sami Laaksonen teki Katajalle 14 pinnaa mieheen.  

Ottelussa nähtiin tarkkoja vapaaheittoja, kun kumpikin joukkue heitti vain kerran ohi yhteensä 33 vapaaheitosta. Kotijoukkue sen sijaan sortui heikkoihin kolmen pisteen heittoihin, kun 25 yrityksestä osui vain neljä. 

Saksalainen Robin Grey teki Korihaille 15 ja amerikkalainen Ed Dotson 13 pistettä. Edellispelissä joukkueen tehomiehiin lukeutunut amerikkalainen Dondrell Whitmore oli nyt erikoisen vaisu saatuaan 33 minuutissa aikaan vain kaksi pistettä. 

Aura Basket sai Porvoon mitalla 

Vierasvoittoisella sunnuntaikierroksella myös Porvoon Tarmo haki vierasvoiton, kun kaksi ensimmäistä peliään voittanut turkulainen Aura Basket hävisi nyt selvästi 61-80 (34-42). 

Vierasjoukkue osui vieraskoreihin paremmin etenkin kaukaa, kun Tarmo upotti 12 kolmen pisteen koria turkulaisten neljää vastaan.  

Tarmon takamiespari Petri Virtanen-Daryl Greene nakkasi neljä kolmosta mieheen ja yhteensä yli puolet voittajien pisteistä, kun Virtanen keräsi 22 ja Greene 20 pistettä. Clifton Jones lavensi Tarmon tehoa 17 pisteellään.

Vaisusta kotijoukkueesta ei tehomiehiä löytynyt monikoksi asti, kun ainoastaan amerikkalaisvahvistus Boakai Lalugba pääsi kaksinumeroisiin lukemiin, 25:een.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia