Namika Lahdelle täpärä voitto Tampereelta

22.11.2008 Korisliigan kärkijoukkue Namika Lahti joutui yllättävän tiukoille lauantaina Tampereella, kun sarjataulukossa kymmenentenä oleva Pyrintö roikkui voitonsyrjässä loppuun asti. Lahtelaiset käänsivät tasaisen pelin lopulta voitokseen pistein 77-75 (36-37).

Peli eteni kaksi ensimmäistä jaksoa vieraiden johdossa, mutta Pyrintö hallitsi kolmatta jaksoa ja viimeistäkin niin, että Namika Lahti nousi johtoon vasta toiseksi viimeisellä minuutilla. Viimeinen minuutti alkoi taas tamperelaisjohdossa, mutta vieraiden Bilal Abdullahin osuma 41 sekuntia ennen loppua jäi voittokoriksi Pyrinnön epäonnistuttua loppuratkaisuissaan.

Abdullah heitti voittajille 23 pistettä ja Ray Nixon 21.

Myös Pyrinnön tehoparin muodosti yhdysvaltalaiskaksikko, kun Kurtis Rice teki 20 ja Chris Hester 18 pistettä.

– Peli olisi voinut lopussa kääntyä kummalle tahansa, mutta meille tuli pari ratkaisevaa onnistumista. Pyrintö on ollut meille kova vastus ja sitä se oli nytkin. Minulle on sama, tuleeko voitto yhdellä pisteellä vai 50:lllä, koska kaikki vierasvoitot ovat kovan työn takana, totesi Namika Lahden valmentaja Sami Toivianen. 

Honka palasi voittajaksi 

Kaksi edellistä peliään hävinnyt Espoon Honka palasi voittokantaan 100-81 (54-40) -kotivoitolla Lappeenrannan NMKY:stä.

LrNMKY johti viimeisen kerran 34-33 -tilanteessa, josta Honka nykäisi ensin 10-0 -jakson ja puoliajalle 14 pisteen johdon. Kun vieraat eivät pystyneet kaventamaan enää kotijohtoa, palloili Honka lopulta helppoon voittoon.

Kolmetoista kolmen pisteen koria heittäneestä Hongasta koko aloitusviisikko keräsi kaksinumeroiset pisteet. Tehokkaimpia olivat 17 pistettä heittäneet Sasu Salin ja Monte Cummings.

- Olemme hävinneet tätä edeltäneet ottelumme pitkälti huonon joukkuepelin seurauksena, mihin tietysti myös loukkaantumisilla on ollut oman vaikutuksensa. Tänään pelasimme jälleen nimenomaan joukkueena, arvioi Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevic.

LrNMKY:stä Demtrius Brown teki 20 pistettä ja Viljami Vanjoki 18. 

Korihaille ensimmäinen vierasvoitto 

Uudenkaupungin Korihait otti kauden kuudennesta vieraspelistään ensimmäisen vierasvoittonsa, kun Porvoon Tarmo kukistui pistein 86-75 (31-32).

Tarmo piti peliä tasaisena kolmannelle jaksolle asti, jonka lopussa Korihait kiri 13 pisteen johtoon. Viimeisen neljänneksen puolivälissä Tarmo kipusi vielä kolmen pisteen päähän, mutta Korihait piti johtonsa.

Alain Laroche heitti Korihaille 21 pistettä ja Bojan Sarcevic 19.

Tarmon tehoparin muodostivat Emmanuel Messy 29:llä ja E.J. Drayton 22 pisteellä. 

(STT – Koris.net)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

Näytä lisää vastaavia