Naisten Korisliigassa kolmen kotivoiton sunnuntai

13.3.2016 Naisten Korisliigan sunnuntaikierroksella nähtiin kolme kotivoittoa, kun Hyvinkään Ponteva voitti Vimpelin Vedon lukemin 80-71 (40-40), Peli-Karhut kukisti Tampereen Pyrinnön 78-73 (45-42) ja Äänekosken Huima nappasi vaivatta voiton EBT:stä luvuin 81-64 (37-15).

Taru Tuukkasen HyPo otti kotivoiton Vimpelistä.

Tear'a Laudermill johdatti myös Peli-Kahut kotivoittoon.

Noora Lakaniemi esiintyi pirteästi Huiman voitossa EBT:stä. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo.

Hyvinkäällä nähtiin kutkuttavan jännittävä avauspuoliaika, joka eteni lähes kori korista ja puoliajalle mentiinkin tasalukemissa. Kolmannella neljänneksellä kotijoukkue otti ohjat hienoisesti käsiinsä, mutta lopullinen repäisy tapahtui viimeisellä kymmenminuuttisella ViVen noustua kahden pisteen johtoon, jonka jälkeen HyPo vei seuraavat minuutit 15-0. 

Vimpeli uhitteli tiukasti viimeisellä neljänneksellä, mutta heti kun aikalisän jälkeen palasimme pelisuunnitelmaamme, veimme pätkän 15-0 ja ratkaisimme pelin, voittajien päävalmentaja Tero Niskanen summasi.

Laajalla rintamalla onnistujia keränneen kotijoukkueen tehokkaimmat olivat Taru Tuukkanen (16/14) sekä niin ikään 16 pistettä upottanut Henna Salomaa. Vierailta korkeimman pistesaaliin keräsi Alexyz Vaioletama (26/9).

Lisätiedot: Ottelutilastot

PeKa piti pintansa loppuun asti

Kotkassa käytiin kiihkeä kamppailu, vaikka ottelun panokset olivat runkosarjasijoitusten kannalta vähäiset. Emännät tulivat otteluun terävämmin, mutta Pyrintö nousi kerta toisensa jälkeen takaisin iholle. Kolmannellä jaksolla ero kasvoi Peli-Karhujen hyväksi suurimmillaan 13 pisteeseen ja vaikka vieraat nousivat jälleen iskuetäisyydelle, säilytti PeKa johtonsa ja nappasi voiton. 

- Viihdyttävä ja varsinkin kuuma ottelu, vaikka panokset vähäiset molemmilla joukkueilla, Peli-Karhujen valmennuksesta vastaava Seppo Kurki pohti ottelun jälkeen.

Peli-Karhuilta suurimmiksi onnistujiksi nousivat Tear’a Laudermill (21/6) sekä 20 pistettä tarkasti heittänyt Roosa Lehtoranta. Pyrinnön ykkönen oli tupla-tuplan urakoinut Keira Peak (23/13).

Lisätiedot: Ottelutilastot

Huiman avauspuoliaika liikaa EBT:lle

Espoo Basket Team ei kyennyt löytämään lääkkeitä kotijoukkueen puolustukselle avauspuoliajalla, vaan Huima piti vieraat ainoastaan 15 pisteessä ensimmäisen 20 minuutin ajan. Toisella puoliajalla myös EBT:n hyökkäyspeli vapautui hieman, mutta se ei kyennyt nousemaan enää 32 pisteen takaa-ajoasemasta mukaan voittotaisteluun.

Huimalta peräti kuusi pelaajaa ylsivät kaksinumeroisille pisteille ja heistä tupla-tuplan keräsivät Jazmine Perkins (10/12), Sequoia Holmes (11/10) sekä Kenya Robinson (14/10). Espoolaisilta korkeimmat tehot keräsi Danielle Ballard (16/18).

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

Näytä lisää vastaavia