12.1.2014 Henna Salomaa tulitti Saksan naisten Bundesliigan (DBBL) vuoden 2014 ensimmäisen kierroksen ottelussa 24 pistettä joukkueelleen Herner TC:lle. Tiina Sten ja Linda-Lotta Lehtoranta ylsivät puolestaan kumpikin voitto-otteluissa 14 pisteen suorituksiin.

Henna Salomaa pussitti Bundesliigan piste-ennätyksensä.

Krista Gross käänsi pelin Napolille Italian A2:ssa. Kuvat: Tomi Kaminen & Ville Vuorinen.
Vantaalaisen Tikkurila-Seuran kasvatti ja naisten maajoukkueessakin pelannut Henna Salomaa onnistui kolmoskaaren takaa neljä kertaa ja vapaaheittoviivalta täydellisesti (10/10) pussittaen kauden selkeästi komeimman pistesaldonsa.
Salomaan 24 pisteen ja kolmen levypallon ilta ei kuitenkaan riittänyt, kun Linda Lehtorannan Donau-Ries puolusti kotikenttäänsä 74–71 (43–33)-voittoon asti. Aliaksandra Tarasava ja Dimana Georgieva heittivät kumpikin voittajille 15 pistettä Lehtorannan nakuttaessa 14 pistettä ja kaksi levypalloa.
Tiina Stenin Wasserburg jatkoi voitokkaana kaatamalla Marburgin odotetusti 81–70 (41–32). Sten teki tasavahvaa työtä kaikilla osa-alueilla 14 pisteen, neljän syötön ja kolmen levypallon edestä. Emma Cannon (25/14/3 syöttöä/5 riistoa) pusersi kentän komeimmat lukemat.
Kun Bundesliigan runkosarjaa on pelattu 12 kierrosta, on Wasserburg voittanut 11 ottelua, Herner kuusi ja Donau-Ries viisi.
Krista Grossin Dike Napolilla oli vaikeuksia saada hyökkäystään kulkemaan Italian A2-liigan ottelussa Irpinoa vastaan, mutta toisella puoliajalla Napoli käänsi pelin 62–67 (36–29)-voitokseen Grossin avulla.
Gross oli joukkueensa selkeä ykkönen runnoen 21 pistettä ja 12 levypalloa. Napoli on voittanut A2:n Keski-Etelän lohkossa pelaamastaan kymmenestä ottelusta kuusi.
Salla Pelkonen kuului Visby Ladien aloitusviisikkoon vierasottelussa Sallénia vastaan. Sallén voitti pelin pistein 70–57 (41–33) Pelkosen upottaessa 14 minuutissa kaksi pistettä.
Visby on voittanut 13 ottelustaan kolme.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.