Muurinen siirtyy yliopistokoriksen pariin

6.5.2002 Pussihukkien miesten SM-sarjajoukkueen laituri, Kimmo Muurinen, 21, vaihtaa Suomen maisemat uusiin. Hän on saanut neljän vuoden täyden koripallostipendin Arkansas-Little Rockin yliopistoon, jonne Muurinen siirtyy jo ensi kaudeksi.

Samalla Pussihukkien menestyksekäs nuorten pelaajien kasvatusprojekti, jonka tarkoituksena on kehittää lupaavien nuorten pelaajien taitoja ja auttaa heitä eteenpäin urallaan sekä opintojen että koripallon parissa, saa jälleen jatkoa. Aikaisemmin Pussihukista yhdysvaltaisiin yliopistoihin ovat siirtyneet Michaela Moua, Maria Tasa, Elina Pasola, Mia Parviainen, Jani Hiltunen, Daniel Jansson, Jouni Eho ja Jenni Laaksonen.

202-senttinen Muurinen siirtyi Pussihukkiin kaudeksi 2001-2002 kasvattajaseurastaan Panttereista. Vuoden tulokkaaksi 2001 valittu Muurinen keräsi kaudella 2001-2002 runkosarjan ottelukeskiarvoikseen 9,3 pistettä ja 4,2 levypalloa 20,9 minuutissa. Hän oli lisäksi PuHu:n 22-vuotiaitten SM-kultaa voittaneen joukkueen tukipilareita ja hän kuuluu myös Suomen miesten maajoukkuerinkiin. Muurisen tulevan opinahjon joukkue, UALR Trojans, sijoittui toiseksi Sun Belt -konferenssissa viime kaudella. Joukkue on menettänyt vain yhden senioripelaajan, ja toista kauttaan joukkueen päävalmentajana toimiva Porter Moser on pestannut Muurisen lisäksi kaksi muuta uutta pelaajaa joukkueeseen.

- Olemme hyvin tyytyväisiä saadessamme joukkueeseemme Kimmon tasoisen taitavan ja monipuolisen pelaajan. Kimmo on erinomainen heittäjä, jonka lisäksi hänellä on nopeat jalat ja hän pystyy myös ajamaan korille, kertoi joukkueen apuvalmentaja Joe Harge.

- Sarjassamme useimmat hyvät heittäjät ovat Kimmoa lyhyempiä, joten uskomme hänen luovan match-up -ongelmia vastustajien puolustukselle. Uskomme myös, että Kimmo pitkine käsineen auttaa kehittämään meidän puolustustamme, Harge jatkoi.

Trojansien kehitys on ollut noususuuntaista viime vuosina: Koululle rakennettiin muutamia vuosia sitten uusi, uljas areena, joka vetää noin 18 000 katsojaa. Uudella areenalla on jo pelattu NBA pre-season -pelejäkin. Ja toisin kuin useimmissa I divisioonan muissa kouluissa, Little Rockissa ei pelata amerikkalaista jalkapalloa, joten koripallo saa nauttia "parrasvaloista" lähes yksinään. Valmentaja Porter Moser on nouseva tähti nuorten valmentajien keskuudessa, ja hän on kasannut nuoren ja erityisen urheilullisen joukkueen. Eräs myös hieman epätavallinen piirre hänen ensimmäisenä vuonna värväämistään viidestä pelaajasta on se, että neljällä heistä on takanaan erinomaisen menestyksekkäät high school -opinnot.

Muurinen kävi viime tammi-helmikuun vaihteessa tutustumassa Arkansas-Little Rockiin ja tulevaan joukkueeseensa. Hän ehti myös tehdä hieman tuttavuutta uusien joukkuetovereittensa kanssa yhteisen illanvieton aikana.

- Trojans on nuori ja lupaava joukkue, jossa on paljon potentiaalia. Joukkueen päävalmentaja on nuori ja energinen tyyppi, joka elää täysillä mukana joukkueen tapahtumissa ja kannustaa kaikkia yrittämään parhaansa, Muurinen kertoi.

- Arkansas-Little Rockissa on parhaillaan meneillään kova korisbuumi, ja matseissa käy paljon väkeä. Lähden uusien haasteiden pariin ihan nöyränä ja ilman suurempia paineita. Tarkoituksena on oppia uutta joka päivä - niin koripallon parissa kuin opintojen sarallakin. Tutkinto on ihan yhtä tärkeä tavoite kuin koripallotaitojen kehittyminenkin, jatkoi Muurinen tulevaisuuden suunnitelmistaan.

 
25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

20.10.2025 23:22 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua Italian Serie A1:n paras pistemies

Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

Näytä lisää vastaavia