14.1.2008 Joensuun Kataja on hankkinut kokeneen amerikkalaislaituri Mike Kingin, 34, vahvistamaan joukkuettaan ottelukohtaisella sopimuksella Terry Blackin sairaspoissaolon ajaksi. Kolmatta kertaa Korisliiga-ympyröihin saapuva King on aikaisempina kausinaan Suomessa edustanut Team Componentaa ja Tampereen Pyrintöä.
Terry Black kärsii parhaillaan viime sunnuntaisessa Honka-ottelussa tulleesta reiden yläosan repeämästä, joka pitää pelaajan kentän laidalla noin kaksi viikkoa. Kova ottelutahti ja Katajan vaikea asema liigassa pakotti joukkueenjohdon etsimään tilapäisratkaisua kapean materiaalin tueksi.
Mike Kingin ja Katajan sopimus syntyi amerikkalaisen aloitteesta.
- Miken agentti otti tiistaina yhteyttä ja eilen saimme asiat sovituiksi, joukkueenjohtaja Jukka Törmälä kertoo.
Alkukauden King on pelannut Israelin kakkosliigassa. 12 ottelussa syntyivät teholukemat 22,4 pistettä, 10,8 levypalloa, 1,5 syöttöä, 1,1 riistoa ja 2,8 torjuntaa keskimäärin 35 minuutin peliajalla.
Ensimmäisen kerran King pelasi Suomessa ja Karkkilassa jo kaudella 1999-00. Edellisellä visiitillään viime kaudella 2006-07 hän edusti sekä Team Componentaa että Pyrintöä. Karkkilassa syntyi 12 ottelussa tilastot 13,9 pistettä, 6,2 levypalloa, 0,9 syöttöä, 0,8 riistoa ja 0,6 torjuntaa keskimäärin 25 minuutin peliajalla.
Loppukauden 24 pelissä Tampereella tilastolukemat näyttivät 14,3 pistettä, 7,9 levypalloa, 1,2 syöttöä, 1,2 riistoa ja 0,5 torjuntaa keskimäärin 32 minuutin peliajalla.
Urallaan King on ehtinyt kiertää maailmaa kotimaansa USA:n ja Suomen lisäksi Kiinassa, Ranskassa, Meksikossa, Kreikassa, Italiassa, Puerto Ricossa, Venezuelassa ja Israelissa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.