2.12.2023 21:28 Otteluvoittoja miesten Korisliigassa juhlivat tänään sarjataulukon kärkikolmikko Korihait, Helsinki Seagulls ja BC Nokia.
Korihaiden Mikael Aalto keräsi kovat tilastot jatkoaikavoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoen ja Korihaiden kohtaaminen ensin mainitun kotikentällä äityi huimaksi väännöksi. Johtoasema vaihteli puolelta toiselle, eikä voittajaa meinattu saada ratkaistua millään. Toisessa jatkoerässä ero viimein repesi, ja vierasjoukkue Korihait sai pisteet matkaansa. Loppunumeroiksi kirjattiin 111–116.
Korihaiden kovin pistesaldo, 33, nähtiin Wesley Person Jr:lta, mutta suurimman osan huomiosta vei kummankin joukkueen suomalaistähden välinen pistekisa. Korihaiden Mikael Aalto ylsi tilastoissaan 28 pisteeseen ja kymmeneen levypalloon, kun taas Kauhajoen Topias Palmi intoutui paukuttamaan numeroikseen huimat 37 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Palmin häikäisevästä pistesaldosta huolimatta kuitenkaan voittoa ei tänäänkään irronnut.
– Alkaa tuntua, että joka ottelun jälkeen on aina vähemmän ja vähemmän sanottavaa, mutta jokainen äijä, joka kentällä kävi, taisteli kyllä voitosta ja otti oman roolinsa, Palmi kommentoi pelin jälkeen pettyneenä.
Korihait pitää nyt miesten Korisliigan sarjataulukossa kolmatta sijaa, kun taas kestomenestyjä Kauhajoki on ajautunut kauas sijalle yhdeksän.
Sarjataulukon paalupaikkaa pitävä Helsinki Seagulls sai vierasvoiton Loimaalta, kun Bisons taipui luvuin 73–89.
Isäntien paras tilastorivi nähtiin DeVante Brooksilta, joka osui 20 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa, kun taas Seagullsin selkeästi näyttävimmät luvut olivat Chuba Ohamsin 18 pistettä ja 12 levypalloa.
Bisonsin päävalmentaja Juri Heinämäki kommentoi lopputulosta:
– Joukkueemme yritteliäisyyteen olen tyytyväinen, mutta Seagullsin fyysinen puolustus oli meille tänään myrkkyä, eikä sellaista pääse omissa harjoituksissa täysin mallintamaan. Meillä oli ottelussa kuitenkin hyviä kohtia, joissa pystyimme kamppailemaan.
Pirkanmaan derbyssä voiton vei niin ikään vierasjoukkue. Tampereen Pyrintö joutui luovuttamaan pisteet Korisliigan kakkossijaa pitävälle BC Nokialle luvuin 84–91.
Tappion kärsineen Pyrinnön valopilkku kentällä oli Luther Muhammad, joka taituroi tauluun 21 pistettä, kymmenen levypalloa ja kuusi syöttöä, mutta kentän isoin pistesaldo, 24, nähtiin kuitenkin Nokian Both Gachilta.
– Aloitimme ensimmäisellä neljänneksellä löysästi, mutta saimme myöhemmin aggressiivisemman vaihteen silmään, Gach totesi.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.