10.9.2019 14:54 Urallaan 120 naisten Korisliiga-ottelua pelannut Miina Lapila on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen vimpeliläisseuran kanssa.

23-vuotias Lapila siirtyi Vimpelin Vetoon viime kaudeksi lappeenrantalaisen Catzin paidassa, jossa hän oli kolmen kauden aikana saavuttamassa kolmea SM-mitalia. Viime kaudella Lapila esiintyi Vedon paidassa 24 ottelussa, jossa syntyi 3,5 pistettä ja 1,1 levypalloa ottelua kohden 18 minuutin keskiarvolla.
Lisäksi Veto solmi sopimukset nuorien Minttu Isorannan ja Lapualta Vimpeliin siirtyneen Pihla Jaatisen kanssa.
- Miinan jatkosopimus on meille tärkeä, hän tuo joukkueeseen kokemusta ja lisää energiaa kentälle. Isoranta ja Jaatinen aloittivat opiskelun Vimpelin Lukion palloilulinjalla ja he pelaavat Korisliigan ohella myös 17-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjaa, johon Veto nousi viime kauden päätteeksi, kertoo Vedon päävalmentaja Jarkko Havu.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.