23.1.2015 Hallitsevan mestarin kulku ei näyttänyt hyytymisen merkkejä perjantain ainoassa Korisliigan ottelussa, kun se kaatoi vieraskentällä sarjan keskikastiin kuuluvan Tampereen Pyrinnön.

Catz-ikoni Elena Reshetko oli vahvalla pelipäällä, kun hallitseva mestari voitti vieraissa Tampereen Pyrinnön
Tampereen Pyrinnön vahva nousu sarjan keskikastia kohti sai pienoisen kolauksen, kun se sai vieraakseen perjantai-illan ainoassa Korisliigan ottelussa Catzin Lappeenrannasta. Otteluun vain kahdeksalla pelaajalla lähtenyt, ja ilman tehopelaajaansa Alexandria Andersonia pelannut Catz löi otteluun selvät numerot jo sen ensimmäisellä jaksolla, kun se voitti ylösheittoa seuranneen kymmenminuuttisen murskaavin 24-4 -lukemin.
Jokaisen jakson nimiinsä vieneet lappeenrantalaiset hellittivät otettaan puolustuspäässä avausjakson jälkeen, mutta puoliaikajohto 44-17 lupaili se silti varsin kevyttempoista toista puoliaikaa. Kaikille pelaajilleen peliaikaa jakanut Catz suoritti totutulla varmuudella molemmissa päissä parkettia myös ison tauon jälkeen, ja tyylitteli lopulta selviin 87-40 -loppulukemiin.
Vierailijoiden tehokkaimpina toimivat ensimmäistä otteluaan Catzin paidassa pelannut takamies Chelsea Douglas (15 pistettä/5 levypalloa/4 syöttöä), sekä tupla-tuplat naiseen urakoineet Chandrea Jones (24/12/3/2 riistoa/3 torjuntaa) ja Elena Reshetko (10/13/6/2/1).
Kotijoukkue Pyrinnön yksinäisenä valopilkkuna loisti Jessica Schroll (17/9), joka jäi kuitenkin valitettavan yksin kenties koko sarjan parhaan puolustuksen puristuksissa.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.