Maurice Horton palaa Kauhajoelle

22.5.2009 Takamies Maurice Horton jatkaa Kauhajoen Karhun koripallomiehistössä myös ensi kaudella. 183-senttinen, 25-vuotias Horton on pelannut Kauhajoella I divisioonaa kausina 2006/2007 ja 2008/2009, jotka molemmat päättyivät Karhun sarjanousuun.

Erinomaisena pallonkäsittelijänä tunnettu ponnistusvoimainen Horton kirjautti päättyneellä divisioonakaudella keskimäärin 16,5 pistettä, 6,2 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 3,1 riistoa ottelua kohden.

- Olen pelannut Kauhajoella nyt kaksi kautta. Seura on hoitanut kaikki velvoitteensa erittäin hyvin. Lisäksi Karhun taustaorganisaatio on koko ajan kehittynyt ja muun muassa joukkueen lihashuolto- sekä lääkäripalvelut ovat todella hyvällä tasolla, selvittää Horton syitä jatkosopimuksen kirjoittamiseen.

- Halusin myös jo nyt varmuuden ensi kauden työpaikasta, että voin harjoitella hyvällä motivaatiolla kohti ensimmäistä liigakauttani, Horton päättää.

Karhun taustaryhmän vetäjä Mika Perälä kertoo Hortonin palkkaamisen olleen helppo päätös.

- Kyseessä on pelaaja, joka menee aina sata lasissa. Hän on myös pelaaja, jonka peliesityksiä tullaan varta vasten katsomaan. Ennen kaikkea Maurice on osoittanut olevansa oukkueen eteen töitä tekevä, voittava pelaaja. Lähdimme edelliseen liigakauteen ilman selkeää ykköstakamiestä, emmekä halunneet tehdä samaa virhettä uudelleen, kertoo Perälä.

Maurice Hortonin lisäksi jatkonsa Karhussa ovat varmistaneet Roni Leimu, Lasse Hintsala, Santeri Latvala ja Aleksi Huuskonen. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson.



Lisätietoja: http://www.karhubasket.net/site

Asiat

 
24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

17.6.2025 13:20 Korisliiga

Joona Hakamaa Pyrintöön

Kauhajoen Karhu Basketin kasvatti ja viime kauden 2024–2025 kapteeni Joona Hakamaa siirtyy Pohjanmaalta Tampereelle Pyrinnön riveihin. Nuoresta iästään huolimatta Hakamaa on pelannut Kauhajoen riveissä jo seitsemän kauden ajan. Laiturin paikalla viihtyvä Hakamaa tuo Pyrintöön lisää kokemusta ja fyysisyyttä.

17.6.2025 13:17 Korisliiga

Riku Korhonen jatkosopimukseen Hongan kanssa

Riku Korhosen, 21, toinen kausi Korisliigassa sisälsi huikeita kehitysaskeleita ja nuori takamies kiinnittikin paljon katseita pelaamisellaan kauden aikana. Nyt yhtä kautta kokeneempana, Korhonen tulee olemaan yksi Hongan tärkeimmistä pelaajista tulevalla kaudella 2025-26.

16.6.2025 10:38 Korisliiga

Iiro Tuomi ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.

Näytä lisää vastaavia