Maurice Horton palaa Kauhajoelle

22.5.2009 Takamies Maurice Horton jatkaa Kauhajoen Karhun koripallomiehistössä myös ensi kaudella. 183-senttinen, 25-vuotias Horton on pelannut Kauhajoella I divisioonaa kausina 2006/2007 ja 2008/2009, jotka molemmat päättyivät Karhun sarjanousuun.

Erinomaisena pallonkäsittelijänä tunnettu ponnistusvoimainen Horton kirjautti päättyneellä divisioonakaudella keskimäärin 16,5 pistettä, 6,2 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 3,1 riistoa ottelua kohden.

- Olen pelannut Kauhajoella nyt kaksi kautta. Seura on hoitanut kaikki velvoitteensa erittäin hyvin. Lisäksi Karhun taustaorganisaatio on koko ajan kehittynyt ja muun muassa joukkueen lihashuolto- sekä lääkäripalvelut ovat todella hyvällä tasolla, selvittää Horton syitä jatkosopimuksen kirjoittamiseen.

- Halusin myös jo nyt varmuuden ensi kauden työpaikasta, että voin harjoitella hyvällä motivaatiolla kohti ensimmäistä liigakauttani, Horton päättää.

Karhun taustaryhmän vetäjä Mika Perälä kertoo Hortonin palkkaamisen olleen helppo päätös.

- Kyseessä on pelaaja, joka menee aina sata lasissa. Hän on myös pelaaja, jonka peliesityksiä tullaan varta vasten katsomaan. Ennen kaikkea Maurice on osoittanut olevansa oukkueen eteen töitä tekevä, voittava pelaaja. Lähdimme edelliseen liigakauteen ilman selkeää ykköstakamiestä, emmekä halunneet tehdä samaa virhettä uudelleen, kertoo Perälä.

Maurice Hortonin lisäksi jatkonsa Karhussa ovat varmistaneet Roni Leimu, Lasse Hintsala, Santeri Latvala ja Aleksi Huuskonen. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson.



Lisätietoja: http://www.karhubasket.net/site

Asiat

 
4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

4.4.2025 08:23 Erotuomarit

Korisliigan välierissä viheltää kymmenen erotuomaria

Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.

2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 12:31 Korisliiga

Vilppaalle sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

30.3.2025 21:00 Koripalloliitto

Sääntö- ja kurinpitoyksikkö hylkäsi Korihaiden vastalauseen

Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.

29.3.2025 20:01 Korisliiga

Kataja Basket välieriin – Bisons taipui suoraan kolmessa ottelussa

Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.

29.3.2025 20:00 Korisliiga

Korihaiden Warnerille sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.

28.3.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki puhtaalla pelillä välieriin – sisuuntunut Seagulls otti johtonsa takaisin, Vilpas ja Korihait väänsivät jälleen kalkkiviivoille

Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.

Näytä lisää vastaavia