Marco Sanders Vilpas-paitaan

20.8.2003 SM-Koriksessa pelaavan Vilpas Vikingsin pelaajapakka alkaa olla koossa. Salolaisilla on kymmenen kotimaista pelaajasopimusta. Suomalaiskaartia vahvistaa 201-senttinen Marco Sanders, jolla on Yhdysvaltain kansalaisuuden lisäksi Saksan passi. Jobinpostiakin Vilppaalla on. Heinäkuun lopulla Vilppaan kanssa sopimuksen tehnyt Stevie Johnson ei saavu Saloon.

Vilppaan kotimaisen rungon tuoreita sopimuspelaajia seurassa ovat Vilppaan omat kasvatit llpo Jalonen (28 vuotta), Timo Humalamäki (19) ja Niilo Merilä (19) sekä A-juniori-ikäinen Kimmo Tuomi (18) Perniöstä. Ennestään Vilppaalla oli sopimukset Mikko Arosillan, Jukka Katajan, Markku Koiviston, Sami Lähteenlahden, Mika Vesterisen sekä BC Nokiasta siirtyneen Erkko Ojalan kanssa. 

EU-apu Sanders on sisäpelaaja, joka aloitti yliopistouransa NCAA:n I divisioonassa pelaavassa University of Charlestonissa, mutta siirtyi vähäisen peliajan vuoksi NAIA:n Point Park -yliopistoon kolmeksi vuodeksi. Päättyneellä kaudella mies tehtaili mukavat tilastomerkinnät: 16,5 pistettä, 10,0 levypalloa ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden. 

Vilpas teki jo heinäkuun lopulla sopimuksen Islannin kaksinkertaisen korikuninkaan Stevie Johnsonin kanssa. Myöhemmin on ilmennyt, että Johnsonilla onkin voimassaoleva sopimus viimekautisen joukkueensa Haukarin kanssa Islantiin. Islantilaisseura haluaa pitää kiinni sopimuksestaan, joten Vilppaan amerikkalaishaku on käynnistynyt uudelleen. 

- EU-miehessä siirryimme astetta pienempään, joten amerikkalaisen kohdalla haemme hieman suurempaa kuin Johnson oli. Vaihtoehtoja on paljon, ja kovia pelaajia on tarjolla, paljasti Vilppaan valmentaja Tommi Koskinen. 

Ilouutinen Vilpas-faneille on Ilpo Jalosen jatko Vikings-paidassa. Jalosella on menossa hurja putki peräkkäisten pelattujen SM-ottelujen sarjassa. Koossa on ennen kauden avausta 271 peräkkäistä ottelua. Hurja putki käynnistyi 12.10.1996 ja jatkuu jo kahdeksatta vuotta. Jalonen on kautta aikojen listalla 11. sijalla. Tilastokärki Anssi Rauramoon (385) tosin on vielä matkaa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
8.9.2025 00:03 Susijengi

Susijengin ja Georgian keskiviikon puolivälierä käynnistyy klo 17.00

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.

7.9.2025 19:22 Susijengi

Georgia suisti Ranskan laulukuoroon, kohtaa Susijengin puolivälierissä

Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.

7.9.2025 12:35 Susijengi

Susijengin puolivälierävastus ratkaistaan sunnuntai-iltapäivänä Ranskan ja Georgian kesken

Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.

7.9.2025 03:29 Susijengi

Susijengin keskiviikon EM-puolivälierän otteluliput nyt myynnissä!

Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.

7.9.2025 01:03 Susijengi

Riian ihme! Susijengi selätti häkellyttävästi olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbian

EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.

6.9.2025 21:15 Pyörätuolikoripallo

Suomi aloittaa pyörätuolikoriksen C-divisioonan EM-kisat sunnuntaina

Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.

6.9.2025 12:43 Susijengi

Lauri Markkanen Nikola Jokicin kohtaamisesta: ”Vaarallisin koripalloilija maailmassa”

Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.

5.9.2025 18:20 Susijengi

EM-kisojen lähihistoria täynnä ensimmäisen pudotuspelikierroksen yllätyksiä

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.

5.9.2025 15:09 Susijengi

Koripallojättiläinen Serbia tarjoaa Susijengille haasteen maailman huipulta

Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.

5.9.2025 09:46 Susijengi

Ilari Seppälä solmi jatkosopimuksen Unkariin

Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.

Näytä lisää vastaavia