11.10.2004 Sparliigan vantaalaisjoukkue Pussihukat on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Mississippi State yliopiston kasvatti Marckell Pattersonin kanssa. Amerikkalainen Patterson on 192-senttinen yleispelaaja, jolla on ammattilaiskokemusta mm. Turkista.
25-vuotias Patterson pelasi Turkin ylimmällä sarjatasolla kauden 2002-03 ja oli sarjan kahdeksanneksi paras korintekijä 18,2 pisteen keskiarvolla. Viime kaudella Patterson yritti saada sopimuksen Italian pääsarjassa pelaavaan Roseton joukkueeseen, mutta sopimus jäi syntymättä try out -jakson jälkeen.
Yliopistovuosina Patterson oli joukkueensa kantavia voimia. Viimeisellä kaudellaan (2001-02) Mississippi Statessa hänen keskiarvonsa ottelua kohden olivat 12,3 pistettä ja 4,4 levypalloa. Samana vuonna hän nousi koulunsa korintekijätilastossa 18. sijalle ja heitti yliopistourallaan yhteensä hurjat 1168 pistettä.
Pattersonin suosittelijana toimi suomalaiselle koripalloyleisölle tuttu mies - Marcus Grant. Nykyisin Mississippi Staten valmennusryhmään kordinaattorin tittelillä kuuluvan Grantin arvion mukaan Patterson sopii Pussihukkien vauhdikkaaseen pelityyliin mainiosti.
- Odotan saapuvaksi urheilullista pelaajaa, joka on hyvin samantyyppinen kuin Katajan (Llewellyn) Smalley. Patterson pystyy tekemään koreja niin heittämällä kuin ajamallakin ja tulee monipuolisuudellaan aiheuttamaan puolustajille murheita. Sopeutumiseen menee aina aikansa, mutta pelaamme sellaista koripalloa, josta Patterson pitää. Se varmasti auttaa totuttelua uuteen joukkueeseen, kertoi PuHu:n päävalmentaja Tomi Kaminen.
PuHu:n seuraava Sparliiga-ottelu on vieraspeli keskiviikkona (13.10.) Namika Lahtea vastaan. Pattersonin pelaaminen ottelussa on vielä epävarmaa.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.