19.7.2010 Naisten maajoukkueen mukana elokuun EM-karsintoihin tähtäävä Maiju Pekkarinen jatkaa Äänekosken Huiman väreissä myös tulevalla naisten SM-koripallokaudella.

Jatkosopimuksen Huiman kanssa solminut Maiju Pekkarinen on ehtinyt uransa aikaa edustaa mm. Peli-Karhuja. Kuva: Francois Perthuis.
Viime keväänä SM-sarjan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Pekkarinen keräsi kasvattajaseuransa riveissä 11,5 pisteen ja 3,1 levypallon ottelukeskiarvot.
- Maiju on todella tärkeä palanen ensi kauden joukkueeseen, Huiman valmentaja Mervi Nurmi iloitsee.
Aiemmin jatkostaan Huima-paidassa ovat sopineet Kenya Robinson, Suvi Karvonen, Fanni Vallin, Karoliina Jaatinen, Susanne Uecker ja Jonna Tiihonen.
- Vahvistusten kartoitus on parhaillaan käynnissä ja myös Sanna Jämsenin uran jatko selviää syksyn aikana, Nurmi summaa.
Tänä kesänä maaotteludebyyttinsä tehnyt Pekkarinen on pelannut neljä naisten maaottelua 4,3 pisteen keskiarvolla. Pekkarinen on pelannut myös 14 juniorien maaottelua.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.