LrNMKY palasi voittajaksi

27.2.2009 Lappeenrannan NMKY pääsi neljän edellispelin tappioidensa jälkeen voiton makuun, kun se voitti Korisliigan ainoassa perjantain pelissä kotonaan Porvoon Tarmon selvästi 76-57 (38-14) -tuloksella.

Tappio oli liigan viimeisenä olevalle Tarmolle jo yhdestoista peräkkäinen.

Tarmon edellinen voitto tuli tammikuun alkupuolella juuri LrNMKY:stä, mutta nyt porvoolaiset jäivät altavastaajiksi jo ensimmäisellä neljänneksellä tehtyään kymmenessä minuutissa vain kaksi koria.

Peli ratkesi käytännössä toisella neljänneksellä, kun Tarmolla oli puoliajalla koossa vain 14 pistettä ja kotijohto oli revennyt 24 pisteeseen.

Kotijoukkueen tehokkaimpia olivat yhdysvaltalaispelurit HL Coleman 22:llä, Demetrius Brown 18:lla ja Adrian Penland kymmenellä pisteellä.

Tarmon ongelmat on helppo havaita numeroista, kun joukkue on 11 tappiopelissään pystynyt vain kerran tekemään yli 70 pistettä. Nyt Tarmosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Victor Morris 15:llä ja DeWayne Richardson 14 pisteellä. Tällä viikolla joukkueeseen liittynyt Raheem Moss sai 20 heitostaan ainoastaan neljä koriin.

 (STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
7.9.2025 15:39 Korisliiga

Taye Donaldista Hongan tuorein kiinnitys

Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

28.8.2025 12:47 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi jatkaa uransa Unkarissa

Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.

22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

Näytä lisää vastaavia