13.2.2008 Korisliigassa kakkosena ollut Lappeenrannan NMKY kärsi pääsarjahistoriansa suurimman kotitappion, kun Espoon Honka ohitti sen sarjataulukossa haettuaan Lappeenrannasta murskavoiton lukemin 68-106 (30-63).
Honka ryhtyi rakentamaan suurvoittoaan toisella neljänneksellä, jonka se vei nimiinsä tylysti 34-13. Kun kotijoukkue ei saanut enää kunnon kiriä aikaan, repesi Hongan johto suurimmillaan 47 pisteeseen 51-98 -lukemissa.
Honka heitti tarkasti kolmoskaaren takaa upottamalla 15 kolmosta 48 prosentin teholla. Pelin tilastokummajaiseksi tuli LrNMKY:n voitto levypalloissa 44-33.
Jukka Matinen heitti Hongalle 22 ja Petteri Koponen 21 pistettä. Koponen täydensi hienon iltapuhteensa kahdeksalla levypallolla, kuudella koriin johtaneella syötöllä ja neljällä riistolla.
- Ehdottomasti kauden tähän mennessä paras pelimme. Puolustimme lujaa ja hyökkäsimme myös erittäin hienosti, myhäili Matinen.
LrNMKY:stä pääsivät yli kymmenen pisteen vain Adrian Henning 24:llä ja Petri Virtanen 16 pisteellä.
- Honka puolusti aggressiivisesti, emmekä olleet valmiita siihen. Selkäranka napsahti turhankin helposti poikki, myönsi Hongasta täksi kaudeksi Lappeenrantaan siirtynyt Viljami Vanjoki.
LrNMKY oli saanut sairaslistalta maajoukkuesentteri Aki Ulanderin peliin, mutta joukkueelta puuttuivat keuhkoputken tulehdusta kärsivä maajoukkuetakamies Juha Sten sekä nivusvammaa poteva yhdysvaltalainen laitahyökkääjä Ivan Harris.
Joensuun Kataja otti kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista 78-70 (44-40) -tuloksella.
Kataja, Korihait, KTP ja Porvoon Tarmo ovat nyt kaikki sarjataulukossa tasatilanteessa 13 voitolla.
Kataja vei peliä suurimman osan ajasta, mutta Korihaitkin johti vielä viimeisellä neljänneksellä muun muassa kolmisen minuuttia ennen loppua 69-70 -tilanteessa. Kataja voitti kuitenkin viime minuutit puhtaasti 9-0.
Korisliigan 38-vuotias teräsmies Andre Foreman pussitti Katajalle 25 pistettä ja Anssi Kinnaslampi 16.
Ilman kuumeesta toipuvaa tehomiestään Glenn Stokesia pelanneesta Korihaista Kyle Shiloh ja Darius Glover heittivät 19 pistettä mieheen.
Korihailla ei ollut vielä kokoonpanoonsa koeajalla olevaa 211-senttistä Randell Jacksonia. 32-vuotias Jackson on pelannut NBA:ssa vuosina 1998-2000 Washingtonin ja Dallasin joukkueissa.
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.