LrNMKY:lle jo kuudes peräkkäinen voitto

28.10.2009 Lappeenrannan NMKY otti jo kuudennen perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun se kukisti keskiviikkoillan kierroksella sarjanousija Salon Vilppaan. Loppulukemat Lappeenrannassa olivat kotijoukkueen hyväksi 93-77 (43-36).

Sami Pekkola oli yksi LrNMKY:n kolmesta yli 20 pisteestä ahnehtineesta pelaajasta Vilpasta vastaan.

Damon Williamsin Pyrintö pysyy Korisliigan kärjessä.

Isaac Spencer ja KTP hallitsivat korinalustoja Honkaa vastaan.

Samuel Haanpää (kuvassa) ja Obie Trotter juonivat ToPon voittokorit Lahtea vastaan. Kuvat: Kimmo Metsälä & Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Vilpas taisteli kohtalaisen tiukasti ottelun voitosta aina päätösneljännekselle saakka. Viimeisen kymmenminuuttisen Namika vei selvästi pistein 25-16.

Kotijoukkueen riveistä peräti kolme pelaajaa pääsi yli kahdenkymmenen pisteen. Anthony Johnson kirjautti piste- ja levypallosaldon 23/5, Sami Pekkola 22/6 ja Robert Turner 20/11.

Salolaisten selkeä ykkönen oli Lawrence Hamm (21/14).

Pyrintö jatkaa piikkipaikalla

Tampereen Pyrintö jatkaa Korisliigan piikkipaikalla myös kauden kahdeksannen sarjakierroksen jälkeen. Se kaatoi keskiviikkona Kauhajoen Karhun kotonaan pistein 90-78 (55-25) Sarjajumbona oleva Karhu putosi Pyrinnön kyydistä heti kättelyssä.

Puoliajalla kotijoukkue johti jo 30 pisteellä ja ottelu oli käytännössä ratkennut. Karhu kiri kuitenkin viimeisellä neljänneksellä tappiolukemat huomattavasti siedettävimmiksi.

Kotijoukkueen paras pelaaja oli Damon Williams (21/11). Kauhajokelaisista Marcel Jones (19/10) pääsi lähes vastaaviin lukemiin.

FoKoPon tappioputkelle jatkoa

Forssan Koripojat hävisi Korisliigassa jo neljännen kerran peräkkäin, kun Kouvot kävi hakemassa pisteet Feeniks-hallista. Vierasvoitto kirjattiin reippain numeroin 77-107 (38-45).

Kouvot rynnisti lopullisesti karkuun kolmannella neljänneksellä, jonka se voitti 13 pisteellä.

Kentän korkeimman pistemäärän linkosi Kouvojen Ajene Moye (27/1). Häntä säesti erinomaisesti Ville Kaunisto (24/9). Kotijoukkueen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Ashley Champion (24/9).

KTP yllätti Hongan

Korisliigan keskiviikkoisen kierroksen ainoa edes yllätystulos nähtiin Kotkassa. Sarjan alemman kastin ryhmiin kuuluva kotijoukkue KTP kaatoi Hongan numeroin 88-73 (51-38).

KTP ratkaisi ottelun käytännössä vahvalla levypallopelaamisellaan. Se voitti levyrit murskaavasti 45-23 ja käänsi ottelun edukseen jo toisella neljänneksellä.

Kotkalaisten tehomiehinä häärivät Isaac Spencer (22/8) ja Eric Washington (19/13). Hongan tehokkaimmat olivat Monte Cummings (20/3) ja Tuukka Kotti (20/6).

ToPo jatkoi Lahden vaisua menoa

Hallitsevan mestarin Namika Lahden vaisu alkukausi Korisliigassa sai jatkoa myös keskiviikkona. Torpan Pojat otti kotonaan niukan 73-69 (27-27) -kotivoiton ja aiheutti lahtelaisille näin kolmannen perättäisen tappion.

Voittotaistelusta muodostui kuitenkin äärimmäisen tiukka. Vierailija käväisi viimeisen kerran johdossa vielä vain kaksi ja puoli minuuttia ennen päätösvihellystä.

Kotijoukkueen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Obie Trotter (22/8). Namikan ykkösmieheksi nousi Corey Rouse (18/9).

Korihait katkaisi Katajan nousukiidon

Alkukauden viiden tappion jälkeen koneensa hienoiseen nousukiitoon saaneen Katajan meno hyytyi ainakin hetkeksi. Korihait oli kotonaan Uudessakaupungissa parempi ja kaatoi joensuulaiset pistein 95-88 (46-46).

Kataja oli vielä päätösneljänneksellä kiinni voitossa. Viimeinen kymmenminuuttinen meni kuitenkin isännille 31-21.

Korihaiden paras oli Bojan Sarcevic (25/7). Katajan näkyvin hahmo oli vasta toisen ottelunsa joukkueen paidassa pelannut takamies Jeb Ivey (24/7).

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

Näytä lisää vastaavia