17.1.2006 Lappeenrannan NMKY aikoo ottaa voiton isännistään kentällä ja katsomossa torstaina Unkarissa pelattavassa koripallon Euroopan Challenge Cupin puolivälierien ensimmäisessä osaottelussa. Finnairilta vuokratulla 227-paikkaisella Boeing 757-koneella lentää Lappeenrannasta Unkariin parhaimmillaan parisataa fania kannustamaan omiaan voittoon Debreceni Vadkakasokista.
Aivan kaikkia paikkoja ei voi suoralla lennolla faneilla täyttää, sillä myös joukkueen on mahduttava mukaan paluumatkalle. Tiistaihin mennessä matkansa oli ehtinyt varmistaa 150 fania.
- Odotan, että fanien määrä nousee 200 pintaan. Koko paketin kattavalle 225 euron hintaiselle matkalle otetaan varauksia vielä keskiviikkona, jolloin joukkue suuntaa jo kohti Unkaria, kertoo valmentaja Mika Turunen.
Turunen käynnisti työt ja neuvottelut yliopistokaupunki Debreceniin suuntautuvan fanimatkan toteuttamiseksi joulukuun 16. päivä.
- Sain neuvottelut onnistuneeseen päätökseen Finnairin kanssa maanantaina ja nyt tästä tulee totta. Harva edes vielä ymmärtää, kuinka kova juttu tämä on.
- Olen touhunnut monenlaista koripallon kanssa, mutta tämä on ensimmäisen kerta, kun olen järjestänyt kannattajillemme oman koneen. Luvassa on ainutlaatuinen urheiluelämys, joka ei taida toistua Etelä-Karjalassa, ei ainakaan enää minun aikanani, huokaisee Turunen.
Fanimatkan toteutuminen tarjoaa sopivasti lisäkipinää Namikan joukkueelle.
- Omat kannustajat tuovat varmasti hyvän tunnelman Debreceniin ja joukkue on entistäkin valmiimpi tärkeään otteluun. Todella hieno juttu lappeenrantalaisilta ja Namikalta, myhäilee Pasi Riihelä.
Riihelä on ollut joukkueensa tehokkain tähän mennessä pelatussa kuudessa ottelussa, joissa Lappeenranta voitti ensin puhtaalla pelillä oman lohkonsa ja pudotti sen jälkeen hollantilaisen EBBC Tulip Den Boschin jatkosta niukasti yhteispistein 183-181.
- Europelit ovat kulkeneet henkilökohtaisesti ja samalla koko joukkueelta mukavasti. Kansainvälisiin otteluihin löytyy aina ylimääräinen lataus, heittää keskimäärin 20,5 pisteellä ja 7,8 levypallolla vastustajiaan rankaissut Riihelä.
Vuoden 2005 tuplamestari LrNMKY on tehnyt hyvää jälkeä kotimaan kentillä, mutta Riihelän mukaan europelit istuvat vieläkin jouhevammin joukkueen tyyliin.
- Haastajacupissa peli ei ole ehkä yhtä nopeatempoista kuin Korisliigassa. Ratkaisupaikkoja rakennetaan maltillisemmin ja se sopii varsinkin meidän pitkille pelaajillemme.
Mika Turunen tutustui tiistaina aamupäivällä ensimmäisen kerran DVD:ltä Debrecenin kuvioihin.
- Alustavan 15 minuutin silmäilyn perusteella hyvät amerikkalaispelaajat omaava joukkue vaikuttaa kovalta vastustajalta. Ei kuitenkaan niin kovalta, etteikö se olisi kaadettavissa omalla pelillämme.
Sinikeltaisiin asuihin sonnustautuneen ja neljännesvälierissä kyproslaisen Keravnosin pudottaneen Debrecenin tehotrion ovat haastajacupissa muodostaneet heittävä takamies Terry Williams (17,8/1,7), Wayne Powell (11,5/7,5) ja liettualainen Martynas Andriuskaitis (14,5/4,2), joka on 204-senttiseksi pelaajaksi upottanut myös kolmosia hyvällä 47,6 prosentin tarkkuudella.
Montenegrolaisvalmentaja Rajko Toromanin ryhmän pisin pelimies on joukkueen omilla kotisivuilla 213-senttiseksi kirjattu kokenut bosnialaissentteri Sejo Bukva. Jo 39-vuotias Bukva on pelannut 7,8 pisteen ja 6,2 levypallon tehoilla.
Viime kaudella ULEB-cupiin osallistunut Debreceni on Unkarin pääsarjassa kolmannella sijalla.
- Olemme tilastojen valossa parempi levypallojoukkue ja on ensisijaisen tärkeää, että pidämme huolen siitä myös torstaina Unkarissa. Meillä on heittää kova kaksikko Jussi Kumpulainen-Chris Christoffersen joukkueensa toiseksi tehokkainta levypallomiestä Bukvaa ja kumppaneita vastaan, muistuttaa Turunen.
Haastajacupin muissa ottelupareissa kohtaavat Ashkelon (Israel)-Ural Great Perm (Venäjä), Olympia Larissa (Kreikka)-CAB Madeira (Portugali) ja Apoel (Kypros)-Khimik (Ukraina), josta jalostuu välierävastustaja taidokkaammalle osapuolelle kaksikosta LrNMKY-Debreceni.
Välieräpaikka ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella. Jälkimmäinen ja ratkaiseva osaottelu pelataan Lappeenrannassa ensi viikon torstaina.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.