LrNMKY heitti PuHun kumoon, tarrasi kiinni SM-kultaan

20.4.2005 Paljoakaan ei muuttunut Sparliigan ensimmäisen ja toisen finaalin välillä. Lappeenrannan NMKY:n ylivertainen taivallus jatkui ja se johtaa ottelusarjaa nyt 2-0. Joukkue hyödynsi osaamistaan maksimaalisesti ja heitteli Pussihukat ahdinkoon 106-79-voitollaan täpötäyteen ahdetussa Töölön Kisahallissa. LrNMKY:lle mestaruus on näin katkolla jo lauantaina Kisahallissa, jolloin finalistit kohtaavat kolmannen kerran.

Keskiviikon finaalissa huokui toisaalta koripallon yksinkertaisuus, toisaalta taas Lappeenrannan valtava itseluottamus ja suoritusvarmuus. Vajaata viisiminuuttista lukuunottamatta lappeenrantalaiset hallitsivat kamppailua kelpo puolustuksensa, mutta ennen kaikkea paremman heittopelinsä ansiosta. Koripallopelin juoni on hyvin yksinkertainen: yritetään tehdä tehdä vastustajaa enemmän pisteitä ja siinä Lappeenranta on kahdessa finaalissa onnistunut täydellisesti.  

- Kaikki kunnia vastustajalle. Meitä viedään tällä hetkellä kuin tiskirättiä. Lappeenranta tekee hyvää duunia ja saa kovia onnistumisia. Vastustajasta huokuu tilannevarmuus, eikä sen ote herpaannu, joka kertoo henkisestä vahvuudesta, kehui PuHu-luotsi Tomi Kaminen finaalivastustajaansa.  

- Lähdimme pelaamaan screen-tilanteita eri tavalla (kuin ensimmäisessä finaalissa) ja halusimme tehdä ottelusta koko kentän pelin juoksemalla. Ei tepsinyt, Kaminen jatkoi.  

Onnistuja toisensa perään 

PuHu johti kamppailua ainoastaan avausminuuteilla, kunnes käynnistyi Matthew Williams –show. Williams hassutti PuHu-puolustusta läheltä ja kaukaa takoen huimat 20 pistettä avausjaksolla. Hänen johdollaan LrNMKY vei jakson nimiinsä 31-19. Pussihukat hallitsi peliä ainoastaan muutaman minuutin ajan toisen jakson alussa, jolloin Nanayaw Awuah-Addae toi ”hukkalaumaan” sähäkkyyttä. Awuah-Addae käynnisti mainiosti nopeita hyökkäyksiä ja jakoi palloa. Hänen motoroimiaan hyökkäyksiä viimeisteli hyvin Marckell Patterson, jonka koreilla PuHu nousi parhaimmillaan kahden pisteen päähän (31-33). 

LrNMKY otti kuitenkin pikaisesti myös toisen neljänneksen haltuunsa. Jussi Kumpulainen avasi pistetilinsä 13 minuutin kohdalla ja teki lähes peräkkäin 11 pistettä, kun Lappeenranta kiskaisi eron jälleen yli kymmenen pisteen (37-50).  

Jos oli Lappeenrannalla viimeistely kunnossa, PuHulla oli toisen jakson loppupuoliskolla suuria vaikeuksia edes päästä ratkaisupaikkoihin. Joukkue menetti omaa huolimattomuuttaan lukuisia hyökkäyksiä harhasyöttöihin ja heikkoihin syötön vastaanottoihin. 

Viimeisen kerran PuHu oli realistisen iskuetäisyyden päässä kolmannella jaksolla tilanteessa 59-66. Andre Foreman käynnisti jälleen yhden lappeenrantalaisten irtioton, joka jäi lopulliseksi, kun Joshua Steinthal upotti 29. peliminuutilla kaksi tyylipuhdasta kolmosta venyttäen eron lähes 20 pisteeseen (64-85).  

- Olen itsekin yllättynyt lukemista, mutta olihan hyvä voitto. Mielestäni se on hyvän joukkueen merkki, että joukkueestamme nousi uusia ratkaisijoita, kun PuHu sai alussa kuumana käyneen Williamsin kuriin, iloitsi LrNMKY:n valmentaja Mika Turunen.  

- Puoliajalla korostimme Pussihukkien nopean kiinni ottamista ja sitä, että omaan hyökkäykseen on saatava lisää liikettä, jolla saamme avattua itsellemme heittopaikkoja. Emme voi lähteä korinalustoilla pystypainiin, kun meidän voimat eivat siihen riitä. Ratkaisevaa oli kuitenkin toisen puoliajan puolustus – PuHu teki ensimmäisellä 49 pistettä, mutta toisella vain 30, pohdiskeli Turunen.  

Kolmoslukko avattavana 

Lappeenranta tekee ulottuvuudellaan Pussihukkien heittämisen vaikeaksi, mutta pelkästään vastustajan hyvällä puolustuksella ei PuHun lukko kaukoheittopelissä selity. PuHu on kahdessa finaaliottelussa tehnyt yhteensä neljä kolmen pisteen koria ja ratkaiseva piste-ero on syntynyt juuri bonusviivan takaa. Keskiviikkonakin LrNMKY heitteli iloisesti kolmosensa 58,3 prosentin sihdillä (14/24) ja pelaamisen sekä heittämisen helppous näkyi koko joukkueessa. Se teki 33 pistettä enemmän pisteitä kolmosillaan kuin vastustaja, joka sai 19 heitollaan aikaiseksi vain kolme koria (15,8 %). 

- Hieman kyllä ihmetyttää kaukoheittopelimme. Ennen finaaleita olimme heittäneet kolmoset pudotuspeleissä muistaakseni 47 prosentin tarkkuudella. Nyt ei saada sisään mistään. Toisaalta, jos kaveri tekee 106 pistettä, niin sitä ei omalla kolmosten heittelyllä kiinni kurota, vaan pitää saada vastustajaltakin jotain pois, Kaminen analysoi. 

Lappeenrannan tehokkain oli kaikkiaan 31 pistettä tehnyt Williams. Foreman uurasti tyylikkään eleettömästi teholukemat 19/10. Kumpulaisen tilille kirjattiin 18 pistettä, jonka lisäksi hän oli kärkkäästi katkomassa PuHu-syöttöjen linjoja riistäen pallon peräti seitsemän kertaa. Pasi Riihelä teki ottelussa 15 pistettä. PuHu-parhaimmistoa oli Awuah-Addaen lisäksi 29 pistettä heittänyt Patterson.  

Sparliigan finaalisarjan kolmaskin peli pelataan Lappeenrannan saliongelmista johtuen lauantaina 23.4. Töölön Kisahallissa, johon oli keskiviikkona ahtautunut täysi tupa, 1816 katsojaa. Lauantainen finaali käynnistyy klo 16.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia