LrNMKY haastaa Himikin Mustanmeren tuntumassa

21.2.2006 Koripallon Euroopan Challenge cupissa tiensä hienosti neljän parhaan joukkoon raivanneen Lappeenrannan NMKY:n urakka jatkuu entistäkin haastavampana tulevana torstaina Ukrainassa. LrNMKY kohtaa välierien ensimmäisessä osaottelussa Odessan kupeessa sijaitsevan Juzhnyn ylpeyden Himikin.

Namikan valmentaja Mika Turunen tietää tarkkaan, mitä Himikin 4200 katsojaa vetävässä loistohallissa on odotettavissa.

- Näkemäni nauhojen perusteella kovaa ja äärimmäisen fyysistä peliä. Tässä vaiheessa tavoitteemme ei voi olla kuitenkaan mikään muu kuin yltäminen haastajacupin finaaliin.

Ukrainan superliigassa kolmantena oleva monikansallinen Himik on vaikea, mutta ei suinkaan mahdoton kukistettava. Ei varsinkaan kahden ottelun yhteistuloksen perusteella.

- Joukkue on hävinnyt kotikentällään vain yhden europelin ja senkin alkulohkossaan neljällä pisteellä kovaa venäläisryhmää Ural Great Permiä vastaan. Toisaalta Himik ei ole pystynyt hakemaan vieraista ainuttakaan voittoa, silmäilee Turunen jo ensi viikon keskiviikon ja Lappeenrannassa pelattavan ratkaisevan toisen osaottelun suuntaan.

Himik loistaa tasaisuudella

Puolivälierissä kyproslaisen Apoel Nikosian kellistänyt Himik on loistanut lähinnä tasaisuudellaan ja ulkomaalaispelaajien voimin.

Serbivalmentaja Zvezdan Mitrovicin euronipusta löytyy ainoastaan kaksi ukrainalaista pelaajaa. Loput tulevat Yhdysvalloista, Serbia ja Montenegrosta, Kroatiasta, Latviasta, Valko-Venäjältä ja Itävallasta.

Espoon Hongankin aikoinaan eurokentillä kohdanneen Himikin tehomiehenä on haastajacupissa häärinyt 201-senttinen kroatialainen Dubravko Zemljik 17,6 pisteen ja 4,0 levypallon tehoilla. LrNMKY:n ykkösmies Pasi Riihelä on kerännyt vastaavasti kahdeksassa ottelussa tehot 19,6/8,0.

Zemljikin lisäksi Himikistä ovat yltäneet kaksinumeroisiin keskiarvoihin Itävallan passilla liikkuva 210-senttinen sentteri Aleksander Djuric ja hänen montenegrolainen kaimansa Subara. Molemmat ovat heittäneet ottelua kohden 12 pisteen saaliin.

Himikin jenkit, 187-senttinen pelintekijä Ricky Moore (7,3/3,8) ja häntä 11 senttiä pitempi Jarvius Glenn (2,0/1,5) eivät ole välttämättä pisteiden valossa isossa roolissa joukkueessaan.

- Himik sopii meille ainakin pituuden osalta hyvin. Heillä on yksi torni, eli Djuric, jota vastaan meillä on esittää kahdeksan senttiä pitempi Chris Christoffersen.  Loput Himikin pelaajat ovat lähinnä laitureita, joita meilläkin tunnetusti riittää, toteaa Turunen.

- Lähdemme toteuttamaan Ukrainassa omaa peliämme. Mutta kuten olen teroittanut, meidän pitää olla valmiita myös Himikin rumaan peliin. Ottelun tuomarit tulevat Liettuasta ja Turkista, joten tämäkin tuo oman värinsä otteluun. Puolivälieräottelu Unkarin Debrecenissä osoitti, kuinka kovaa eurokentillä saa pelata.

Henkistä vahvuutta eurokentiltä

LrNMKY lähtee Ukrainaan terveellä joukkueella, kun polvivaivoista kärsinyt kapteeni Andre Foremankin on palannut sopivasti ruotuun.

- Flunssaa ja pikkukolhuja, jotka kuuluvat urheiluun. Ei muuta, kuittaa Turunen joukkueensa terveystilanteen.

Turunen pyrki järjestämään Namikan faneille elämysmatkan Unkarin tavoin myös Mustanmeren tuntumaan, mutta tällä kertaa tehtävä oli mahdoton.

- Hiihtolomien aikoihin Finnairilta eikä Airproltakaan löytynyt yksinkertaisesti yhtään vapaata konetta vuokrattavaksi. Sääli sinänsä, sillä Ukrainan matkalle oli sitoutunut jo yli 120 lähtijää, vaikka emme olleet edes markkinoineet mahdollista matkaa.

- No, eiköhän nyt ole aika keskittyä valmentamiseen ja jättää nämä lentojärjestelyt muille, hymähtää Turunen.

LrNMKY lentää varhain keskiviikkoaamuna Helsingin ja Budapestin kautta Odessaan, josta on edelleen noin tunnin mittainen bussimatka pelipaikkakunnalle Juzhnyyn.

- Edessä on taas kokemus, joka tuo joukkueelle lisää henkistä vahvuutta. Näiden pelien ja ottelumatkojen jälkeen ei joukkuetta pienestä hetkauteta kotimaan sarjassa, vakuuttaa Mika Turunen.

LrNMKY on ehtinyt matkustaa haastajacupin merkeissä ennen Ukrainan reissua Islannissa, Latviassa, Hollannissa ja Unkarissa. Finaalipaikka tietäisi taas uusia tuttavuuksia joko Kreikan tai Venäjän suunnalla. Haastajacupin toinen finalisti jalostuu välieräparista Olympia Larissa-Ural Great Perm.

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

Näytä lisää vastaavia